Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

İstikbal Köşe Takımı Koltuk Servis Sorunu

Mehmet
02 Ağustos 2023 00:21
2.473

İstikbal köse takımı aldım yaklaşık bir yıl önce. Alt kısmında yay çıkmış ve astar kısmını yırtmış. Kayıt oluşturdum. Servis geldi. Yayı taktı. Astarı da değiştireceğiz ancak aynısı gelmiyor. Sizinki fermuarlı. Bizim takacağımız düz fermuarsızdır dedi. Ve bu şekilde bir onarımı kabul etmedik. Bu şekilde mağdur olduk. Yırtık astarlı koltukla devam ediyoruz. Müşteri hizmetleri de yardımcı olmadı. Elimizde orijinali fermuarlı astar yok. Firma bize bunu gönderiyor. Ya da yırtık kullanırsınız dedi. Ayrıca kaydı da sorun çözüldü olarak kapattılar.

02 Ağustos 2023 00:25 (Şikayetten 4 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

07 Ağustos 2023 09:49

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri

Mehmet
07 Ağustos 2023 13:05

İstikbal yetkilileri aradı. Ellerinde orijinal fermularli malzeme olmadığından ( yamalı gibi ) orijinal olmayan başka sabit tek renk parça takabileceklerini söylediler. Firmaya, firmanın kalitesine yakışmayan bir davranış ve çözüm önerisi oldu. Sanki İstikbal firmasından değil de spottan almışım. O kadar parayı biz markaya boş yere mi veriyoruz. Sanki ikinci el ürün almış gibi hissediyorum. Pişman oldum. Bir daha bu markanın hiçbir ürününü almam. Hakkımı helal etmiyorum.

Mehmet
01 Kasım 2023 17:01

.

Mehmet
06 Ocak 15:08

...

Mehmet
21 Ocak 05:11

İstikbal yetkilileri tekrar aradı. Şikayetinizi tekrar değerlendireceğiz. Sorunun çözülmesi için gerekeni notu alıyorum dedi. Fakat arayan soran yok. Aylardır yırtık astarla koltuğu kullanmaya devam ediyoruz. Böylesine çözümsüz bir durumla hiç karşılaşmamıştım. İstikbal in böyle çözümsüz bir servisi olduğu bilmiyordum. Hakkımı helal etmiyorum.

Mehmet
06 Nisan 02:47

Şikayeti yazdığım tarihten itibaren 1 yıl geçti. Defalarca istek şikayet kaydı oluşturdum. Defalarca Şanlıurfa İstikbal kasımogulları ile de görüştüm. Hepsinin ağzından aynı cümle. Haklısınız fakat biz elimizde olan kumaşı kullanacağız. Orijinal parça takmıyoruz diyorlar. Böylesine trajikomik bir durumla karşılaşmamıştım. Kasımogulları İstikbal pişmanlıktır. Halen problemi çözmediler. Hakkımı helal etmiyorum. Allah a havale ediyorum. Yanlarına kalmasın.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

İstikbal Hatalı Ürünü Kabul Etmiyor

Ali
10 Nisan 10:13
678
İstikbal Hatalı Ürünü Kabul Etmiyor
İstikbal Hatalı Ürünü Kabul Etmiyor
İstikbal Hatalı Ürünü Kabul Etmiyor
İstikbal Hatalı Ürünü Kabul Etmiyor
+4

İstikbal Avcılar Şube Sorunu

Derya
05 Eylül 2023 19:21
3.671
İstikbal Avcılar Şube Sorunu

İstikbal Koltuk İadesi Ve Mağduriyetim Hakkında Şikayet

Seda
13 Haziran 15:29
156
1

İstikbal Lorea Koltuk Takımı

Elif
07 Haziran 14:55
441

İstikbal Çekyat Deforme Oldu

Gül
07 Haziran 13:31
195
İstikbal Çekyat Deforme Oldu
İstikbal Çekyat Deforme Oldu
Benzer Şikayet Yaz