İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Merve'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

İstikbal Koltuk Takımı Ses Çıkarıyor!

2.119görüntüleme
Merve
Merve 31 Ekim 2020 23:57

Malatya Yeşilyurt İstikbal mağazasından lima koltuk takımı aldım. Evimin tüm mobilyası İstikbal 30 bine yakın bir miktar ödedik. 1 yıldır evliyim ve koltuk takımım aşırı derece ses çıkarıyor. Otur kalk hareket ettiğimde ve çok rahatsız edici. Garanti süreci nasıl bilmiyorum, ama yardımcı olmanızı bekliyorum. Bir de koltuk kılıf değişimi yapmak istiyorum onunla ilgili de bir bilgi alabilir miyim?

Gelişme
Gelişme

09 Aralık 2020 00:15

Bu 3 tur şikayetimi yazıyorum ilk sefer geldiler sesi kestiler 2. Sefer geldiler ses olduğu halde yok ayaklarına kece alınacakmış o ses gidecekmiş ne alaka yani satışı olunca öyle bir mazeret söylemediler çocuğum küçük ayağımda sallıyorum sesten uyuyamıyor servis gelip dior biz bir şey Yapamayız ayakların altına kece alıp koyun çok saçma ilk defa duyuyorum. Yani bu 3. Yazışım dönüş yapılıyor ama ilkinde hata giderildi sadece yani şu an tekrar yazıyorum koltuk takimimi komple değişimini istiyorum bunun için dönüş yapmanızı rica ediyorum servis kabul etmiyorum artık 2 yılda garantim var sistemde görünüyor esra hanim mesajımı gerekli yerlere bildirirseniz bana olumlu bir dönüş yaparsanız çok sevinirim.

30 Kasım 2020 23:29

Merhaba bundan hemen hemen 1 aya yakin koltuk şikayeti için gelip baktılar ses çıkarıyordu vidasını sıkıp gittiler ama hala ses çıkarıyor ses kaydı mevcut tekrardan dönüş yapmanızı istiyorum gerekirse değişim istiyorum sonuçta uygun bir fiyata alınmadı hatta evimin tüm mobilyası İstikbal'in lütfen gerekeni yapın ki bir de yastikalrinda deliklenmeler var ufak ufak sizden ricam tamirat segilde artık değişim olsun

İstikbal Logo
İstikbal31 Ekim 2020 23:58

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Merve
Merve02 Kasım 2020 16:15

Esra hanim aradı teşekkürler

İstikbal Logo
İstikbal02 Kasım 2020 16:16

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler