sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstikbal Kalitesiz Ürün Ve Hizmet

İrfan İrfan18 Ekim 23:16

28 Temmuz 2020'de İstanbul Maltepe İstikbal mağazasından (Sarıçiçek Mobilya) almış olduğumuz koltuk takımının tekli koltuklarından birisi 1 ay dolmadan kırıldı. Üzerine oturur oturmaz ön ayakları taşıyan tahta koltuğun iskeletinden ayrıldı. Koltuğun iskeletini bile suntadan yapacak kadar ucuza kaçmışlar.

Koltuğun kırılması üzerine mağazayı arayıp koltuğu yenisiyle değiştirmelerini istediğimizde satış görevlisi hanım "Öyle bir şey mümkün değil. Biz ne yapacağız kullanılmış koltuğu. Burası eskici dükkanı mı? " gibi şeyler söyleyerek gayet kaba bir tavırla yanıt verdi. Daha sonra mağazanın elemanlarını gönderip koltuğu aldırmaya ve fabrikaya göndermeye karar verdi.

Bahse konu olan bu koltuk yaklaşık 1 ay sonunda tamir edilip geri getirildi. Ailem tatilde olduğu ve ben de eve akşam geç geldiğimden ötürü yaklaşık 1 aydır kullanılmayan koltuk bu akşam, yani uzun süreden sonra ailecek evde oturduğumuz ilk akşam yine aynı yerden kırıldı.

Ben hayatımda ne bu kadar kalitesiz bir koltuk takımı, ne de bu kadar kötü bir müşteri hizmeti görmedim. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon İrfan 26 Ekim 20:01

İstikbal Mobilya'nın İstanbul Maltepe bayisi Sarıçiçek Mobilya'dan Temmuz ayında satın aldığımız koltuk takımının Berjer'i 3 ay içinde ikinci defa kırılınca haliyle ürünü iade edip paramızı geri almak istedik. Ancak bu akşam (26.10.2020) eve gelen fabrika servisi bırakın ürünü iade almayı tamir etmek için ücret talep etti. Fotoğraflar da servisin bıraktığı belgeyi görebilirsiniz. Bu firmaların bu yüzsüzlüğünün nedeni vatandaşın hakkını aramayacağını, uğraşmak istemeyeceğini ve vazgeçeceğini düşünmeleridir. En kötü ihtimalle vatandaş uğraşır Tüketici Mahkemesinde hakkını alır öyle ücret iadesi yaparız diye düşünüyorlar. Uğraşmayanların parası da yanlarına kar kalacak hesaplarına göre. Bu ülkede yaşıyan kimsenin böyle üçkağıtçılara dolandırıcılara para kaptırmaması için bu firmalardan alışveriş yapmamak lazım. İş ahlakı olan müşteriye değer veren firmalara yönelmek gerek. Bizim yaşadığımız tecrübe umarım diğer insanlar için ibret olur. Aşağıda dağılmış koltuğun fotoğrafları mevcut. İçindeki iskeletin ne kadar kalitesiz olduğunu görebilirsiniz. Ek olarak daha yeni fark ettiğim bir detay var; koltuk minderlerinden bir tanesinin düğmeleri de yanlış dikilmiş.

np_image7 Ekli Görsel Var
profile-icon İrfan 24 Ekim 14:36

İstikbal Mobilya Çağrı Merkezi bu şikayetin yayınlanmasından bir gün sonra beni arayarak bilgi verdi. Dediklerine göre 21 iş günü içerisinde (yani 1 ay içinde) bir ekip gönderip koltuğu aldıracaklarmış ve incelemeye göndereceklermiş. Bu işlem için 50 lira gibi bir ücret alacaklarmış bir de. Ben de "Hem ayıplı mal satıyorsunuz hem de ücret mi istiyorsunuz? " dedim ve ondan sonra bir anda bu işlemin ücretsiz yapılmasına karar verdi benimle konuşan kişi. Son gelinen noktada salonun ortasında ayakları kırılmış bir koltuk var ve 1 ay içinde İstikbal Mobilya'nın keyfi ne zaman isterse o zaman gelip almasını bekliyoruz. Ayrıca aldıktan sonra da incelemeye gönderecekler ve o kim bilir ne kadar sürecek bilmiyoruz. Bir de incelemede ayıplarını kabul edip etmeyeceklerini bilmiyoruz. Gelelim ürünü satın aldığımız İstanbul Maltepe'deki sarıçiçek MOBİLYA'ya. Geçtiğimiz hafta sonu kendilerini arayıp durumu anlattığımızda Çarşamba günü gelip ürünü alacaklarını söylediler. Sonra Çarşamba günü müsait değiliz Cuma geleceğiz dediler. Cuma günü de Pazartesi geleceğiz dediler. Onların da keyfini bekliyoruz. Özetle parayı verip ürünü alana kadar karşınızda kırk takla atıp sonra sizi tanımayan, kalitesiz ürünler satarak paranızı çöpe atmanıza yol açacak bir firma arıyorsanız hiç durmayın İstikbal'e gidin. Ancak kaliteli ve sorunsuz bir ürün ve hizmet arıyorsanız burada bulamayacağınız ortada.

İstikbal Logo İstikbal 22 Ekim 14:59

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo İstikbal 19 Ekim 15:42

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo İstikbal 18 Ekim 23:17

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler