İstikbal Kalite Diye Aldık Bin Pişman Olduk!

Hilal Hilal13 Ağustos 17:51

Elazığ İstikbal mobilya bayinizden yaklaşık iki yıl olmadan mobilya aldık. Evin tüm mobilyasını  rustik takım ile doldurduk. Ama doldurmaz olaydık. Daha iki yıl olmadan dökülmeler başladı misafir koltuğunda. Oturma grubunun üzerine bir şey dökülmesin toz dahi belli ediyor. Hadi geçtik onları daha üzerinde doğru düzgün uyumadığımız yatak süngerinin telleri batmaya başladı çöktü içine. Elimizden gelse hepsini iade edeceğiz. Kaliteli diye aldık çok kötü çıktı. Sadece Reklamınız var bu kadar. Kalite adına zerre isminiz yok. Olan bilmeden alanlara oluyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 2Yorum

Cevaplar

profile-icon Hilal 28 Ağustos 00:49

Nerede o eski kalite. Nerede o eski ürününün arkasında duran firma. 2. Senemize henüz girmedik aldığımız yatak sayesinde rahat uyku diye bir şey yok. Mağazadan en iyi yatak diye Ultra clean yatak aldık. Ancak yatağın özelliği daha önce sert bir yatak da uyunuyorsa ve bu yatağa geçildiğinde yumuşak olduğu için bel ağrısı veya boyun fıtığı yapıyormuş. Mağaza içinde bize bu uyarılar yapılmadı. Bizde bilemediğimizden en iyi diye bunu aldık. Aldık ama bel ağrısı çekiyoruz. Yatağın diğer yüzünü çevirdik. Telleri batmaya başladı. Servis geldi kullanıcı hatası diye fişi elimize tutuşturdu. Bizim sorunumuz değil mağaza ile görüşün. Sanki her dogan insan pedli yumuşak yataklarda büyüyormuş gibi. Her sabah ağrılarla uyanıyoruz. Ve sonuç çözümsüz markalar kaliteli diye düşünceniz var ise asla öyle düşünmeyin o eskidendi. Sonuna kadar uğraşacağız bakalım ne yapabiliriz!

İstikbal Logo İstikbal 17 Ağustos 12:24

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo İstikbal 13 Ağustos 17:55

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hilal 31 Ağustos 01:13  

    Şikayetimizin sonra arandığımı müsait olmadığım görüşme sağlayamadım. Akabinde ben dönüş yaptım sizi arayacaklar denildi hala aranıyoruz.

  • profile-icon Hilal 28 Ağustos 00:52  

    Hala bekliyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler