14 Eylül 2018
#10906851

İstikbal Hiç Ortada Olmayan Mobilyayı İptal Etmiyor!

08.09.2018 gün 002373 fiş no. ile Piranlar şirketler grubu adlı Atalar Mahallesi Bağdat Caddesi No:174 Kartal İstanbul adresinde bulunan mağazanızdan elizya beyaz düz 2 adet koltuk siparişimi yaptım 14.09.2018 tarihinde siparişimi iptal etmek istediğimi belirttim mağaza görevlisi Meryem hanım ile yaptığımız görüşmede iptalin kendilerinin yapamayacağını fabrikanın siparişi yaptığını bildirdi hemen teslim edin o zaman dediğimde ürünün henüz hazır olmadığını üç hafta sonra geleceğini söyledi henüz ortada olmayan ürünün tekrar iptalin talep ettiğimde kendilerinin bunu yapamayacağını bildirdi.


İstikbal.com.tr adresli web sayfanızdaki iletişim numarasını 14.09.2018 tarihinde saat: 19:04 de yaptığım görüşmede de iptalin bayi inisiyatifinde olduğunu kendilerinin yapamayacağını tarafıma söylediler. Kendilerine Tüketici Hakları kanunu olduğunu bu kanunun bayi insiyatifinden daha üstün olduğunu kurumların kanunu uygulamakla görevli olduğunu muhalefet etmenin suç olduğunu bildirmeme rağmen iptal işlemini bayinin yapabileceğini söyledi. Bu görüşmeler kayıt altında olup tarafınızdan ulaşılabilir. Ayrıca ileride tarafımdan açılacak herhangi bir davada da delil olarak isteneceğini bilmenizi isterim.


Bunun dışında hiç ortada olmayan bir ürünün iptalini istemek kanunun bana verdiği en doğal hak olduğunu düşünmekteyim. Gerekli iptalin tarafınızdan ya da bayi tarafından yapılmasını talep etmekteyim. Bunun dışında 17.09.2018 Pazartesi günü mağazanıza noterden iptal işlemi için bir ihtarname göndereceğimi sırasıyla Tüketici Hakları başvurumu ve sonunda adli süreç başlatacağımı bildiririm. Tekrar olarak kurumların Tüketici Hakları kanununa saygılı olmaları gerektiğini kanunun uygulanmasına özen göstermelerini kanuna muhalefet etmenin uygulanmasına engel olunmasının TCK nezdinde suç teşkil ettiğini hatırlatmayı borç bilirim.

Zafer Zafer 3.876 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İstikbal Temsilcisi27 Eylül 2018

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • İstikbal Temsilcisi17 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları