sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstikbal Hazır Olan Ürünün Teslim Edilmemesi

Serdar Serdar16 Ekim 14:02

24 Temmuz 2020 tarihinde Adana Çukurova Aşkım mobilya Hayal Park İstikbal şubesinden koltuk takımı ve TV sehpası aldık, Ürünler Malatya'ya sevkiyat gerçekleştirilecekti fakat askeri personel olduğum için lojman problemi sebebi ile ürünleri talep etmedik. Bunun devamında şubeye ürünleri gönderebileceklerini söylemiş olmamıza rağmen hazır olan ve depoda bekleyen ürünleri 1.5 aydır halen göndermediler. Her aradığımız da şu an için sevkiyat yok cevabını alıyoruz. Yani sevkiyat olmazsa 6 ay daha parasını ödemiş olduğum ürünleri bekleyecek miyim? Bu konuda gereğinin yapılmasını arz ederim. Aksi takdirde Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapacağımı. İyi Günler.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 21 Ekim 13:13

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

profile-icon Serdar 19 Ekim 12:18

Müşteri hizmetleri ile yaptığımız görüşmenin üzerinden zaman geçmesine rağmen halen hiçbir sonuç elde edemedik. Umarım bu yazılar yeni müşterilere fikir sağlar.

İstikbal Logo İstikbal 16 Ekim 14:02

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler