06 Eylül
#12560444

İstikbal Firmasının Hizmet Ve Mal Kalitesizliği

İstikbal firmasından kendi markalarına ait 15 ay gibi bir süre önce hazır yatak aldım. Bu kısa sürede yatakta şekil bozukluğu oldu ve yetkili servisini aradım servisin Çarşamba günü geleceğini fakat saat veremedikleri o gelmeden de 30 dakika önce atanacağını söylediler. İş yerinden izin alarak bütün gün servisin gelmesini bekledim ve 16:40 civarlarında servis yetkilileri geldi yatağa baktılar ve tadilatının yapılacağını söylediler. Bu sıkıntının bu kadar kısa sürede oluşundan dolayı yatağının yenisi ile değişim talebim olduğunu söyledim bu yatak sonuçta garantili dedim. Servis yetkilisi değişim yapmadıklarını tadilat yaptıklarını söylediler. Servis yetkilisi ne ben bu yatağı bilindik bir markadan almak ve için İstikbal'den 1350 TL civarında bir ücret ödeyerek satın aldığını ve o kurumsallık hizmetini alamadığı mi söyledim. Servis yetkisi de o paranın karşılığında işte ben geliyorum diğer firmalarda bunu bile göremezsiniz gibi laubali bir tavırla karşılık verdi. Buna karşılık müşteri hizmetlerini aradım.


Yaşamış olduğum bu olayı ve değişim istediğimi söyledim müşteri hizmetlerinde yetkili servis arkadaşlarımızın tespiti tadilata tadilat yapılır değişim yapılmaz dedi. Yatağın cuma günü geleceğini söylediler ve gene saat vermeyeceklerini belirttiler. Çalıştığım firmadan tekrardan izin alarak beklemeye başladım yine aynı saatlerde 16:30 gibi servis yetkileri yatağı getirdi fakat yatak benim yatağım değil başka birinin yatağı başka bir model. Bu saatten sonra benim olan yatağımı getiremeyen eklerini ve pazartesi günü teslim edebileceklerini söylediler.


İstikbal denilince akla güvenilir kurumsal bir firma geliyor. Bu derecede anti profesyonel bir işleyiş yaklaşım olamaz benim olan yatak başka bir müşteride mi? Eğer başka birine teslim edildiyse Aradaki 2 günlük hafta sonu sürecinden de o kişiler bu yatağı kullanacak ben acilen yatağımın değişimini talep ediyorum. Geri dönüş bekliyorum.

Erdoğan Erdoğan 2.336 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Erdoğan10 Eylül

    İstikbal firmasından bir bayan arayarak yatağımın depolarında olduğunu Herhangi bir müşteriye gönderilmediğini bildirdi. Depolarında olduğunu gösteren resimleri ilettiler. Kafamdaki soru işaretlerini kaldırmış oldular. Ama yatağımın değişim talebim ile ilgili bir işlem yapılmamış olup yatağın tadilatını gerçekleştirdiler.

  • İstikbal Temsilcisi10 Eylül

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • İstikbal Temsilcisi06 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları