Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
4
Çözüldü

İstikbal Estilo X Koltuk Takımı Kalitesizliği Ve İstikbal'in Zararı

profile
Uğur
03 Mart 02:28
822
Uğur'un Teşekkür Mesajı
“Sorunla ilgilenip çözdüğünüz için İstikbal markasına teşekkür ederim. Ama Çorum kerman mobilya servis bölümündeki didem adlı elemanın müşteriye yaklaşımı tarzı ve üslubundan hiç memnun kalmadım. Bu umursamaz üstten bakan tavrı onaylamıyorum. Bu kişiye müşteriye kibar davranma kursu verilmeli.”

İstikbal estilo X ürün kalitesizliği Çorum Kerman mobilya istikbalden estilo koltuk takımı aldım ürün eve geldiğinde alt sandık kapak kısmı kırıktı. Ben bu kırık ürünü almam geri götürün demedim iyi niyet gösterdim fakat sonraki süreçte firmadan aynı iyi niyeti ve sorun çözme tavrını göremedim. Sandığın kapak kısmı vida ile değil basit zımbalarla tutturulmuş ve bu zımbalar yerinden çıkıyor. Şimdi tekrar sandık kısmı tekrar kırılmış çok kalitesiz malzeme kullanılmış. Simdi kırık yeri yaptırmak istediğimizde bizden para talep ediyorlar. Kendi hataları olduğu halde kullanıcı hatası diye haksız bir talepte bulunuyorlar. İstikbal gibi kaliteli dediğimiz bir markaya yakışmayan hareketler bunlar. Her gün televizyonda reklamları dönüyor ama kaliteli ürün satmıyorlar ve dünyanın parasını alıyorlar. Satarken ürünümüz şöyle iyi böyle iyi diye bir sürü dil döküyorlar ama iş kendi kalitesiz ürünlerinin hatasını düzeltmeye geldiğinde yan çiziyorlar. Bir an önce hatalarını düzeltmelerini bekliyorum.

İstikbal Estilo X Koltuk Takımı Kalitesizliği Ve İstikbal'in Zararı
İstikbal Estilo X Koltuk Takımı Kalitesizliği Ve İstikbal'in Zararı
İstikbal Logo
03 Mart 02:30 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Uğur
Uğur
04 Mart 15:59

Merhaba sorunum çözülmedi.

İstikbal Logo
05 Mart 17:33

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri

Uğur
Uğur
12 Mart 23:05

Burada cevaplandı diye yazmışlar evet aradılar ama yine ücret talep ediyorlar. Ücretsiz bir şekilde sorunu çözmeleri gerekir.

Uğur
Uğur
14 Mart 12:56

Merhaba ürünün sorunu giderildi. Başlangıçta para talep ederek yapacaklarını söylediler. Ama daha sonra para almadan yaptılar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Uğur
Uğur
20 Mart 01:38

Sorunla ilgilenip çözdüğünüz için İstikbal markasına teşekkür ederim. Ama Çorum kerman mobilya servis bölümündeki didem adlı elemanın müşteriye yaklaşımı tarzı ve üslubundan hiç memnun kalmadım. Bu umursamaz üstten bakan tavrı onaylamıyorum. Bu kişiye müşteriye kibar davranma kursu verilmeli.

Benzer Şikayetler

İstikbal 6 Ay Sonunda Gelen Ürünler

profile
Halil
29 Aralık 2023 23:57
8.475
İstikbal 6 Ay Sonunda Gelen Ürünler
İstikbal 6 Ay Sonunda Gelen Ürünler
İstikbal 6 Ay Sonunda Gelen Ürünler
+4
1 Destek
6 Yorum
5
Çözüldü

İstikbal Deri Malzeme Soyulması

profile
Ahmet
21 Kasım 2023 15:15
549
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz