İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İstikbal 'den Aldığım Tek Parçalık Ürünün Teslimi Sürekli Erteleniyor

990görüntüleme
Hatice
Hatice 29 Eylül 2020 14:20

İstikbal Üsküdar Şubesi'nden 20 Temmuz'da tek kişilik baza aldım. "En geç 8 hafta içinde teslim ederiz, ki o kadar gecikmez biz pandemi var diye 8 hafta diyoruz" dedikleri halde 29 Eylül olmasına rağmen hâlâ teslim edilmedi, Bırakın teslimi daha üretime alınmamış ve bana şu an teslim tarihi olarak en iyi ihtimal 15 Ekim deniliyor. Ürünü iade etmek istedim, kabul edilmedi ellerindeki başka bir modelle değiştirebileceğim söylendi hem de aradan 2.5 ay geçmesine rağmen. 

Bazam olmadığı için aldığım yatak şu an başka bir firmanın bayisinde 1,5 aydır bekliyor. Bütün firmalar pandemide, bu kadar gecikme ve kötü muamele  bir rahatlığın hukuki bir karşılığı olmalı. Sürekli artık devlet kurumu olduğunuzu ve üretimi üçte bire indiğinizi söyleyerek bu gecikmeyi meşrulaştıramazsınız. 20 Temmuz'da alınan tek bir baza için 15 Ekim tarihini vermek ne demek, Zaten o model için İstikbal'den aldım, yerine başka model verelim ne demek. Hiçbir sorumluluk almadan sürekli ertelemek nasıl bir şeydir. İstikbal'ın artık devlete devredildiği lafları üzerinden müşteriye lakayıt bit tutum takınılmasını ve bu denli mağduriyet yaratılmasını ve bunun sürekli yapılıyor olmasının bir bedeli olmalı.

İstikbal Logo
İstikbal29 Eylül 2020 14:23

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal06 Ekim 2020 17:09

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler