Toplam çözüm sayısı
..
İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Enes'in şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

İstikbal Defolu Ürünleri Değişim Yapmadı

1.952görüntüleme
Enes
Enes 10 Ocak 20:15

Esenler altın mobilya mağazasından 2012 yılında iki yatak odası, iki koltuk takımı, iki TV ünitesi, bir Gümüşlük almıştık. Fakat şöyle yatak odası takımımız, 1.5 yıl sonra sararmaya başladı. Aynaları içten soyulmaya başladı. Artık siz nasıl anlarsanız. 

Aynı üründen abimde de vardı, onunki de aynı sorun yaşanmıştı. Ama o zorda olsa değiştirmişti. 

Şimdi Elite yatak odası hoşuma gitti. Fakat hizmetleri ve ürünlerinde aynı sorun yaşar mıyız diye, tereddüt içerisindeyiz. Sizlerin yorumlarına ve düşüncelerinize ihtiyacım var? Bu arada sararmayı geçtim, sayın İstikbal yetkilileri TV ünitemin çekmeceleri defolu geldi, taktığınız şekilde duruyor. Resim isterseniz atabilirim buradan da. Söz verilmişti değişim olacaktı, Hâlâ olacak, onun için sizlere olan güvenlerimizi kırdınız. Malzemeler de ne kadar güvenli şüphe içindeyiz.

İstikbal Logo
İstikbal10 Ocak 20:20

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal11 Ocak 17:14

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler