İstikbal  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Göksel'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

İstikbal Defolu Koltuk Takımı!

3.010görüntüleme
Göksel
Göksel 11 Kasım 2020 18:08

Ekimin ilk günlerinde Ankara İstikbal Mamak Plevne Caddesi yeni şenol mobilya bayisinden 3000 TL değerinde bir koltuk takımı satın aldım ürünün teşhir olduğunu ancak herhangi bir kusurunun olmadığını söylediler, eve geldiğinde minder kumaşının üstünde beyaz lekeler ve yastık kumaşlarının üstünde kırmızı lekeler fark ettim ertesi gün bayiye gittiğimde Mağaza sorumlusu bayan kelime oyunu yapıp teşhir üründe sıkıntı olabileceğini söyledi. 

Bende teşhir ve defonun farklı şeyler olduğunu ifade ettim ürünün başka bir modelle farkını ödeyip değişimini istedim öncelikle kabul etmedi benimle tartıştı sonra kabul edip 5300 TL değerinde başka bir takımla değişimini yaptı sıfır ambalajlı ürün almış olmama rağmen kasasında çatlak vardı ücret iadesi istedim yapmak istemedi parama el koyuyorsunuz.

Bu yaptığınız hukuksuzluk dedim, umurumda olmadı. Yeni bir kanepe sipariş ettiklerini söylediler ve beni buna razı olmaya mecbur bıraktılar ihtiyacım olduğu için kabul ettim bu sefer koltukların kol koyma yerlerinde kumaş altında tel zımbaları parmağımla hissettim iyi çakılmamıştı ve koltuklarda hareket ettikçe gıcırdamalar sesler geliyordu tekrar bayiye gittim talebimi sormadan değişim mi, ücret iadesi mi istiyorsunuz diye, ki bir daha kusur çıkarsa ücret iadesi yapacaklarına dair söz vermişlerdi direk servis kaydı yazdıralım dediler yaklaşık bir ay 3 hafta ne arayan oldu ne gelen kendim kasımın 4 ünde müşteri hizmetlerinde kayıt oluşturdum, yine dönmediler. Bölge müdürlüğünün telefonu alıp aradığımda servisi yönlendirdiler servis kusur tespit etti, cihazlarından yazılı çıktı alıp bana verdiler ama ürünü atölyeye götürüp tamir edip getirmek istediler bende bıkmıştım sıfır ürüne tamir yaptırmak istemiyordum ve bu süreç beni çok yormuştu.

Ücret iadesi istediğimde bölge müdürlüğünde görüştüğüm kişi yapamayacaklarını söylediler hakkımı mahkemede ararım dediğimde umurlarında olmadı siz bilirsiniz deyip kapattılar bu yaklaşımı İstikbal markasına yakıştıramadım hakkımı hukuki yollarla arayacağım.

İstikbal Logo
İstikbal11 Kasım 2020 18:12

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal24 Kasım 2020 15:23

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Dilek
Dilek17 Kasım 2020 21:55
 

Yazdıklarınıza şaşırmadım. Çünkü aynı süreçleri bizde yaşıyoruz. İstikbal'in çizgisi bu olmuş artık. 3 ay sonunda araya araya gelen koltuk takımımız tüy içinde müşteri hizmetlerini arıyorum kayıt oluşturduk diyorlar bir sonraki aramamda sorun çözülmü

 1
Dilek
Dilek17 Kasım 2020 21:57
 

Çözülmüş diyorlar ne servis gelip bakıyor ne de satın aldığımız bayi ilgileniyor bırakın ilgilenmeyi telefona bile bakmıyorlar. İstikbal ile bu sorunların çözüleceği yok yasal yollara başvurmak dışında seçenek bırakmadılar. Tam bir sinir harbi

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler