Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

İstikbal Bu Yorumu Yazmamak İçin 74 (Yetmiş Dört) Gün Sabrettim.

Mahmut
05 Mayıs 16:59
1.032

Bu yorumu yazmamak için 74 (Yetmiş Dört) gün sabrettim.

22. O2.2024 tarihinde İstikbal Konyaaltı Liman Mağazasından alışveriş yaptık.

Alışveriş esnasında Mağaza sahibi olduğunu söyleyen B*****ğ isimli kişi bizimle ilgilendi. İlgisinde bir sorun yoktu. Henüz satış gerçekleşmediği için olsa gerek gayet ilgili ve yardımseverdi.

18.03.2024 tarihinde ürünlerin teslim ve montajı için geldiler ki bunda da sorun yok, çünkü teslim süresi için böyle bir süre gerektiği bilgisini vermişlerdi. Ancak sorunlar burada başladı. Bize 1 adet 3lü koltuk, 1 adet baza, yatak odası takımına dahil olan 1 adet çekmece ve sözleşmeye yazmayıp sözlü olarak B*****ğ bey tarafından "hediye" edilen 1 adet makyaj masası gelmedi. Garip olan şu ki devamında inkar ettikleri "hediye" makyaj masasının aynasını göndermişlerdi. Yani anlayacağınız "biz makyaj masası sözü vermedik." diyorlar, söz vermedikleri ve sözleşmeye yazmadıkları makyaj masasının aynasını gönderiyorlar.

Üzerinden 3 haftaya yakın bir süre geçtikten sonra bu kez eksik olan 1 adet 3lü koltuk ve bazayı getirdiler. 1 adet eksik çekmece ve makyaj masası ise bugün itibariyle halen yok.

Israrlı aramalardan sonra "zar zor" ulaşabildiğimiz her seferinde isteğimizi tekrarladık, tekrarladık, tekrarladık. Nihayet 25.04.2024 tarihinde getireceklerini söylediler ve gerçekten de ellerinde 1 adet çekmeceyle geldiler. Makyaj masası yine yok! Makyaj masasını geçtim, getirdikleri çekmecenin parçaları eksik olduğundan çekmeceyi de öylece bize bırakıp gerisin geri gittiler.

En son gelişlerinin üzerinden de 10 gün geçmesine rağmen makyaj masası halen eksik, çekmece ise öylece yerde duruyor. Telefonla vs. Yanıt almak da maalesef mümkün olmuyor.

Beyefendilerin öncelikle keyfini, arkasından da kendilerinin gelip montaj yapmalarını bekliyoruz.

Tanıdığım herkese, bu mağazaya yol üstü bakmak için bile uğramamalarını söylüyorum. Bulduğum her platforma ve İstikbal'in kendi müşteri hizmetlerine de şikayetlerimi yazmayı ısrarla sürdüreceğim.

Saygılarımla.

İstikbal Bu Yorumu Yazmamak İçin 74 (Yetmiş Dört) Gün Sabrettim.
İstikbal Bu Yorumu Yazmamak İçin 74 (Yetmiş Dört) Gün Sabrettim.
İstikbal Bu Yorumu Yazmamak İçin 74 (Yetmiş Dört) Gün Sabrettim.
05 Mayıs 17:00 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

16 Mayıs 10:25

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri

20 Mayıs 10:10

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri

Mahmut
20 Mayıs 10:14

Hayır, tüketiciye ulaşılmadı. Tüketici benim ve ben henüz ulaşılmış biri değilim. 850’li numaradan arandığım doğru, yanıtlayamadığım için geri döndüm ama kimseye ulaşmam mümkün olmadı. Saygılarımla.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

İstikbal Marka Koltuk Ve Masa-sandalye Teslimat Mağduriyeti

Aslı
02 Ocak 17:35
1.333
1

İstikbal Mağazasındaki Kötü Müşteri Hizmetleri

İbrahim
01 Ağustos 2023 17:49
848
İstikbal Mağazasındaki Kötü Müşteri Hizmetleri

İstikbal Forum Bornova Ürün Teslimat Sorunu

Çağdaş
16 Temmuz 16:55
492

İstikbal Hürriyet Şubesi Satış Mağazası

Salih
08 Temmuz 10:44
493
İstikbal Hürriyet Şubesi Satış Mağazası
1

İstikbal Ürün Teslimi Hakkında

Muammer
04 Temmuz 13:43
714
Benzer Şikayet Yaz