İstikbal Biz Bir Hata Yaptık

Burak Burak13 Temmuz 20:06

Mayıs ayı başında Konya İstikbal bayisinden bir koltuk takımı sipariş verdik. Bu siparişin haziran 5'de bizde olacağı bildirildi. Fakat ayın sonuna gelmemize rağmen henüz mobilyamız gelmemişti. Bizde bayiinin yönlendirmesi ile başka bir takım alarak 1150 TL fark ödedik. Takım ellerinde olduğu için hemen geldi ama geldikten birkaç saat sonra potluklar ve deformasyonlar oluşmaya başladı. Bunu bayii ye hemen bildirdik fotolar yolladık ve iade etmek istediğimizi ilettik. 

Onlarda iade alıp daha önce sipariş verdiğimiz takımı verebileceklerini fakat 150 lira servis ücreti keseceklerini bildirdiler. Bizim ne suçumuz varsa artık ceza bize kesildi. Aman alalım da kurtulalım diye ok verdik. O takımlarda bu cumartesi geldi ve ne yazık ki o takımın üçlü koltuğunda de de renk tonu farkı olduğunu gördük. Servis kaydı açtırdık bekliyoruz. Henüz gelen giden olmadı. İstikbal bizim bildiğimiz İstikbal olmaktan çıkmış.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Burak 22 Ağustos 12:31

2-3 ay önce aldığım koltuk takımı yaşanılan bir çok problemden sonra geldi. Bunu zaten buradan yazmıştım. Servis yönlendirdiler. Hatayı tespit etti. Bayramdan sonra gelip alacaklarını söyleyip gittiler. Tamamen bizle alakalı olarak bugün gelip ürünü aldılar. Kol ve sırt desteği farklı renk, oturma kısmı farklı renk olduğu için oturma kısmını söküp gittiler. Kol ve sırt bağlantıları halen bağlı olduğu için bağlantılar eğrilmeye başladı, kaldı ki salonun ortasında bu durumda kalan kuşum bırakılmamalıydı. Servisi aradık. Yalvar yakar telefonda ikna edip 1 saat sonra geldikler. İsmi bizde olan servis elemanı ben çok uzak noktadan geliyorum deyip sesini yükselterek koltuğu ters çevirip gitmeye çalıştı. Böyle durmamasını söylediğimizde de ilk geldiğimde aklınız neredeydi gibi bir laf etti. Ve kollardan sırt kısmını ayırdı. İstikbal kelimenin tam anlamı ile 3. Sınıf bir mobilya üreticisi olmuş. Üründe yaşanılan problemlerden, servis tavırlarına kadar saygısız, ilgisiz. Arkadaşlar sakın ama sakın İstikbal markalı bir ürün almayın. Büyük hata yaparsınız.

np_image3 Ekli Görsel Var
İstikbal Logo İstikbal 10 Ağustos 09:39

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

profile-icon Burak 13 Temmuz 20:13

Ben bunu sorunuma yönelik bir çözüm olarak görmüyorum. 2.5 aydır çektiğim rezilliğin bir an önce giderilmesini istiyorum.

İstikbal Logo İstikbal 13 Temmuz 20:08

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Burak 10 Ağustos 21:05  

    Servisten geldiler. Ürünün yanlış geldiği konusunu onayladılar. Bekliyoruz halen. Tamirat için koltuğu almak istediler. Fakat seyahatdeydik. Sonucu göreceğiz. Bizim bayii ye ödediğimiz 150 lira da halen çözüm bulmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler