İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

İstikbal Aylardır Beklediğimiz Ürün

1.341görüntüleme
Sude
Sude 05 Kasım 2020 18:42

5 Eylül 2020 tarihinde İstikbal mobilya Altunbaş Mobilya Bahçelievler İstanbul şubesinden almış olduğum yatak baza ve başlıktan oluşan ürünlerim maksimum 60 gün sonra size ulaşır dedikleri hatta aslında o kadar sürmez ama biz müşteriye öyle diyoruz her türlü ihtimale karşı deyip sattıkları ürünler 60 gün geçmesine rağmen hala gelmediği, yaptığımız satış sözleşmesinde 60 gün içerisinde ürün elimize ulaşmazsa iade hakkımızın olduğu yazıyor olmasına rağmen iade edemeyeceğimi 10 gün daha beklememizi rica ediyorlar böyle bir şeyin İstikbal firmasında da karşıma çıkabileceğini düşünmüyordum. Adınıza ve markanıza güvenerek alışveriş yaptım sizden benim mağduriyetim nasıl giderilecek nazik ve kibar davrandıkça böyle sorunlarla karşılaşıyorum ama çözüm yok. 2 ay önce aldığım ürünlerin 3 taksitini ödüyorum ama ürün yok. Umarım en kısa zamanda ürünlerim gelir ya da iade işlemim gerçekleşir.

İstikbal Logo
İstikbal05 Kasım 2020 18:42

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal06 Kasım 2020 09:23

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler