sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstikbal Aşkım Mobilya Bilerek Servis Kaydını Açmama İlgisizlik Müşteriyi Yanıltma

Fatih Fatih12 Eylül 21:46

09.08.2020 tarihinde Aşkım Mobilya Adana İstikbal bayisinden mutfak masası +4 adet sandalye aldık ürün geldikten 2 gün sonra eşim sandalye ayaklarının pul pul döküldüğünü fark etti ürünü aldığımız yeri aradı sorunu bildirdi servis kaydı açtık dedi bayii meğer servis kaydı açmamışlar. 

İstikbal çağrı merkezini aradığımızda yani 11.09.2020 tarihinde anladık kayıt oluşturulmamış yeni oluşturduk in ilginç tarafı her aradığımızda bayiinin bizi oyalaması pandemi sürecinden dolayı servisin geciktiğini söylemeleri şaka gibi bizimle dalga geçmeleri çağrı merkezinin oluşturulan arıza kaydını göremiyor demeleri.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 14 Eylül 17:28

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo İstikbal 12 Eylül 21:48

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler