27 Mart 2013

İstikbal Sorunu Çözeceğiz Dediler Ama Çözmediler!

Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır tam açıklaması nedir acaba sizde. Tamam ilgileniyoruz deyip tüketiciyi yanıltmakmıdır. Müşteri hizmetleri numaranızı vermişsiniz yukarıda. Sizlerle kaç sefer görüştük her seferinde bu hafta size geri döneceğiz, öbür hafta derken kaç ay oldu.

Geçin artık bunları daha bu sorunu çözüp çözmeyeceğinizi bile tam söyleyemediniz. Allah aşkına, siz daha ayıplı bir malınız olan TV sehpanızın bile arkasında duramazken Allah korusun ki müşterilerinizde daha büyük sorunlar olmasın. 24 Aralık'tan bu yana benim sorunum hala çözülmedi!! Çözülmediği gibi 3. Camda patladı.

Yasemin 46 Okunma

Cevaplar

  • Yasemin 01 Nisan 2013

    Üstelik evime resmen homba yerleştirmiş gibisiniz.. Yuh size.. gelinde para falan istemiyoruz ama hiç olmazsa işe yaramayan mobilyanızı geri alın. Bana sizin kendi servis elemanınız söyledi 3.de patlarsa o zaman ürünü geri alırız diye.. Daha sizin dedikleriniz birbirini tutmuyor.. Ben şimdi 4.nünde patlayacağını bile bile yeniden cam mı taktıracağım sizin bombanıza..

  • Yasemin 01 Nisan 2013

    Hadi ordan ne açıklaması.. Siz bu sorunu çözmeyeceğiz dediniz.. Yani Biz ürünümüzün arkasında durmuyoruz müşteri memnuniyeti falan hikaye.. Biz paramızı alır arkamızada bakmayız dediniz..

  • İstikbal Temsilcisi01 Nisan 2013

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi 29.03.2013 tarihinde yapılmıştır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön