04 Eylül 2013

İstikbal Koltuk Takımı Derilerinin Dökülmesi!

Yaklaşık 1 ay önce bu siteden garanti süresini 4 ay geçmiş yani 2 yıl 4 ay önce aldığımız karizma koltuk takımı derilerinin dökülmesi nedeniyle şikayette bulundum. Eve servis geldi ve yapılacak işlemin garanti süresi bittiğinden ücretli olduğunu söylediler. Ben de bunu kabul etmediğimi söyledim.

Sonrasında servis merkezlerini arayıp 2,5 yılda İstikbal markasının böyle olmasının ya kalitesizlik yada üretim hatasından kaynaklandığını asla deri kısımlarının ücretli değiştirilmesini kabul etmediğimi söyledim ama hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Derilerinin değişmesinin ancak ücretli olduğunu söylediler. İstikbal gibi bir markanın kalitesiz bir ürünü sattıktan sonra verdikleri cevap bu.

Fatma 687 Okunma

Cevaplar

  • Fatma 06 Eylül 2013

    Gerekli bilgi aktarımı dedikleri garanti süresini 2 ay geçmiş ürünlerinin garanti kapsamına girmediği ve bu sebeple değişimin ücretli olacağıdır.Ücretli değiştirceksem neden burdan şikayette bulunuyorumki. Satış sonrası servis dedikleri bu mu? İstikbal ürünlerinin 2 sene içinde kullanılmayacak hale gelmesi mi? Ücretli değişimi asla kabul etmeyeceğim. Burdan ve başka mecralardan bıkmadan usunmadan şikayette bulunucağım. Çevremdeki insanlara da reklamlarını çok güzel yapıyorum merak etmesin Sayın istikbal Yetkililileri.

  • İstikbal Temsilcisi05 Eylül 2013

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön