11 Eylül 2013

İstikbal Dökülen Sandalye!

Bundan 20 gün önce mutfağımıza masa sandalye takımı aldık. Eşyalar eve geldi kuruldu ve bizde tatile çıktık yani hiç oturulmadı. Biz eve geri geldiğimizde iki koltuğun orta taşlarında düşme görüntüsü vardı. Bir şey olmaz diye tahmin ettik. Ertesi gün bu parçaları yerde bulduk. Hemen İstikbal'i aradık ve sorunumuzu söyledik.

Bize servisin geleceğini söyledi ama kimse gelmedi. Bir iki gün geçtikten sonra bütün sandalyelerin taşları düşmeye çıkmaya başladı. 4-5 kere İstikbal'i arayıp ne zaman servis geleceğini sorduk. Bize hep aynı şeyi söylediler 'Size servisi yönlendirdik' ama bize hala kimse gelmedi. 1 haftadır bekliyoruz bu sandalyeler 1 haftada böyle hale geldilerse 1 ayda sandalyeden çıkar.

Zühre 167 Okunma

Cevaplar

  • İstikbal Temsilcisi11 Eylül 2013

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön