14 Kasım 2014

İstikbal Ayıplı Koltuk Sattı.

2014 mayıs ayında almış olduğum koltuk takımında aynı hafta içerisinde elyaf tüyleri çıkmaya başladı. Servise bildirdik. Geldiler. 45 gün daha kullanıp öyle aramamızı söyleyip gittiler. Daha sonra ısrarla sorunu bildirmemiz neticesinde değişim talep ederken onlar bize belki döşemeyi değiştirebiliriz dediler.

Yaklaşık 2 hafta sonra koltukları alıp döşemelerinin değişiminin yapılabileceğini söylediler. 15 gün gibi bir süre sonra ürün geldi. Ancak o kadar amatörce yapılmış ki koltuğun kol kenarların da resmen tahtalar kolumuza batıyor. Ayrıca oturak yerlerinin araları ise yırtık. Ürünün kumaşının birçok yerinde dikim hataları var. Israrla servise bildirmemize rağmen sonuç alamıyoruz.

Emel 954 Okunma

Cevaplar

  • Emel 18 Kasım 2014

    Sayın İstikbal yetkilileri beni kimse aramadı. Buradan hazır kalıp mesaj yazıyorsunuz. Sayın site yetkilileri firmanın bu duyarsızlığına artık tahammül edemiyorum. Yarın avukatım ile yasal süreci başlatıyorum.

  • İstikbal Temsilcisi17 Kasım 2014

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön