23 Ocak 2014

İstikbal Aldığım Oturma Gruplarını Teslim Etmedi.

Aralık ayı başlarında istikbalden Oturma Grubu aldım 2-3 hafta içerisinde telim edeceklerini söylediler. 3. haftanın sonunda bayiyi aradığımda istikbalin yıl sonu ürün sayımı olduğundan fabrikanın mal göndermediğini söyledi. Ocak ayının başında ise üçlü kanepelerin hazır olduğunu berjerlerin Ankarada yapıldığını bu yüzden bir hafta geç geleceğini söylediler.

Tekrar bayiyi aradığımda berjerlerin TSE standartlarından geçmediğini İstikbalin müşterilerine bu şekilde mal teslim etmeyeceklerini söyleyerek parayı iade ettiler. Müşteri Hizmetleriyle görüştüğümde ilgili kişilerin bana döneceklerini belirttiler ama kimse dönmedi. TSE uygun olmayan aynı ürün şu anda hala satışta fiyatıda 400 TL artmış.

Muhammed 359 Okunma

Cevaplar

  • Muhammed 28 Kasım 2014

    Hiç bir memnuniyetim yok beni tekrar arayarak yeni bir ürün getireceklerini söylediler. Gelen üründe gene yırtık olan teşhir üründü. İade edip paramı geri aldım.

  • Muhammed'in Teşekkür Mesajı30 Ocak 2014

    ilgili şikayet ardından yetkililer ve bayii bana ve eşime dönerek aynı ürünü aynı fiyat ve ödeme koşulları doğrultusunda yardımcı olmuşlardır. Şu an ürünün teslim edilmesini beklemekteyim. Bu konuda bana yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.

  • İstikbal Temsilcisi27 Ocak 2014

    Sayın İlgili, Tüketicimiz ile irtibat kurularak gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön