İstanbul Trafik Vakfı Avm Otoparkında Araç Çekme Oyunu

Emrah Emrah07 Ağustos 15:45

06.08.2020 perşembe günü Kartal'daki İstmarina Avm'nin arka tarafında (park alanı kısmında) aracı nizami bir şekilde park ettim. Fakat çıktığımda aracımı göremedim ve orada bir sürü çekicinin araçları çektiğini ve bir sürü insanın çekicilerle tartıştığını ve mağdur edildiğini görünce aracımı sordum ve Pendik batı Yediemin Otoparkına aracımın çekildiği bilgisini verdiler. Karayolu trafik yönetmeliği 119. Maddesine göre aracımın trafikle hiçbir ilişkisi yoktu park alanı olarak belirlenmiş alanda park edilmişti. 

Burada yangın musluğuna 5m mesafe olduğunu bu yüzden çekildiğini söylediler ancak ben aracı park ederken yangın musluğunu görmedim ve araç çekilmesine ilişkin veya park edilmez gibi herhangi bir tabela, uyarı vs. Bulunmuyor. Yangın musluğunun fark edilmesi için hiçbir işaret, yolda çizgi vs. De bulunmuyor. Zaten eğer bu şekilde herhangi tabela uyarı veya yangın musluğunu belli edecek bir işaret bulunmuyorsa 5m civarına duba koyularak park yapılması kalıcı olarak engellenebilir. Fakat bu yapılmıyor, vatandaşı mağdur edip parasını almak için oyun kurulmuş bir şekilde araçları çekiliyor (ayrıca araçlar çekilirken araçlar da zarar görebiliyor. 

Örneğin park konumunda olan otomatik bir şanzıman araç çekiciye yüklenirken şanzıman zorlanıyor ve zarar görebiliyor. Benim aracımda da bu şanzımana gelen yükü fark ettim aracı hareket ettirirken). Birçok kişi AVM diye veya evlerinin önü diye park ediyor ve mağdur ediliyor. Buna açık verilmemeli, herhangi bir uyarı ikaz vs. Bulunmadan ceza yazılamamalı. 90 TL çekici, 12 TL otopark ve 132 TL araç plakasına ceza yazılmış. Ayrıca bunların dışında da yaşanan mağduriyetler var.

Cevaplar

profile-icon Emrah 07 Ağustos 13:26

Pendik Tüketici Hakem Heyeti'ne 2020/0580.4128 numaralı başvuru da yapıldı.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler