İstanbul Trafik Vakfı Ataköy Çekici Sorunu!

Melda Melda19 Ekim 2019 10:57

Ataköy Marmaray durağının caddesinden dün akşam aracım çekildi. Caddenin sol tarafında park yasağı hafta içi saat 18'e kadar var. Sağ tarafında ise yasak değil. Ben de aracımı saat 18 civarında yüzlerce aracın park ettiği sağ tarafa bıraktım. Etrafta herhangi bir trafik tabelası yok. Saat 23'te geldiğimde aracım yoktu. E-devlet ve istmob'dan baktım herhangi bir çekme kaydı ve ceza yok. Ataköy karakolunu aradım 9. Kısımdaki yeni otoparka çekilmiş olabileceğini söylediler.

9. Kısıma gittiğimde bana 90 TL'lik aş. Şirket makbuzu ve 12 TL otopark fişi verildi. (ekte fotoğraf) Trafik cezası yok. Çünkü park yasağı olan bir nokta değil. Engelli rampası yazılmış. Bir engelli işareti yok ya da rampa üzerinde engelli rampası olabilecek sarı çizgiler ya da engelli amblemi yok.

Kaldı ki rampa Marmaray inşaatında hasar görmüş ve yamuk. Engelli tekerlekli sandalyesinin oradan devrilmeden inmesi mümkün değil. Park ettiğim yerin zemininde bir amblem yok. Trafik tabelası yok. Aracımın çekildiğine dair yasal kayıt (e-devlet/istmob) yok. Çünkü yaptıkları şey yasal değil. Hiçbir hak ve hukuka dayanmayan bir şekilde hangi hakla benim arabamı alıp başka bir yere taşıyabiliyorlar? Ve hangi hukuka dayanarak bu yaptıklarını hiçbir yasal tutanağa girmiyorlar? Ben hiçbir sistemden arabamın nerede olduğu bilgisini alamıyorum.

Ayrıca aracı alırken trafik cezasını da istedim. Yok. Dediler. Yok çünkü herhangi bir kural ihlal etmedim. E-devlette de ceza kaydı yok. Günde kim bilir kaç aracı buradan çekiyorlar ve haksız kazanç elde ediyorlar? Bana kesilen makbuzda düzenleyen kısmında herhangi bir polis memurunun bilgisi de yok.

Acaba saat 18'den sonra gerçekleşen bu çekme işleminde yanlarında bir memur var mı? Şikayetimi adliyeye de yapacağım. Umarım aynı noktadan araçları çekilen ve mağduriyetlerini oraya kartonlar üzerine "aracınızı bırakmayın çekiyorlar" diyerek yazan yüzlerce vatandaş da hakkını korumak için mahkemeye başvurur. Bu otoparkın çekicileri Ataköy'de günde yüz kez ring sefer yapıyor. Hiçbir yasaya dayanmadan haksız kazanç sağlıyor. Bunu hiçbir trafik cezası olmayan, arabası hayatında ilk kez çekilmiş, kurallara uyan ve bilinçli bir vatandaş olarak rica ediyorum.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler