29 Haziran 2016
#5851153

İstanbulbilisim.com.tr İade Kabul Edilmiyor

10 Haziran 2016 tarihinde 1 adet sabit disk aldım. Sabit disk kargodan teslim alıp bilgisayara taktım ve çalışmadığını fark ettim. Kutuladım, firmayla irtibata geçtim ve geri gönderdim. Kendi web sitelerinde aynen şu yazmaktadır: "Garanti kapsamındaki bir ürünün arızalanması ve arızanın 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde İstanbul Bilişim ürünün tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir ürünü, kullanıcının kullanımına tahsis etmektedir."


Bana yeni ürün gönderilmiyor. Mağdur durumdayım. Bana sıfır olarak satılan bir ürün bozuk çıkıyor ve 10 gündür beklemekteyim. Sitelerinde aynen şu yazıyor. "Kusurlu ve ayıplı ürünlerde herhangi bir hizmet bedeli alınmaksızın 7 gün içinde iade hakkı tüketicide bulunmaktadır. " Ürünü iade etmek ve iade faturası kesmek istiyorum. İade de kabul etmiyorlar. İlla ki servisten bilgi gelmesi gerekmiş. 10 gündür bilgi bekliyoruz.

Ufuk Ufuk 365 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ufuk12 Temmuz 2016

    Departmanızında sizinde amınıza koyim ya. 20 gün bozuk ürünün incelenmesini bekledik, taşak geçer gibi bayram sonrasına salladınız. şimdi de iade yapacağız dediniz. 5 gündür iade yapmanızı bekliyorum. Orada ne kadar işini lakayıt yapan çalışan varsa hepsinin dinin imanını sikeyim.

  • İstanbul Bilişim Temsilcisi29 Haziran 2016

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili departmana iletilmiştir.En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim A.Ş. Müşteri Hizmetleri [email protected]

Ziyaretçi Yorumları