29 Eylül 2016
#6551329

İstanbulbilisim.com.tr Değişim Ürünü Olarak Sıfır Diye Kullanılmış Ürün Vermek İstediler!

2014 yılında 297*** fatura seri/sıra numarası ile aldığım LG G3 beyaz telefonu bu tarihe kadar 8 defa firmanın yetkili servisine gönderdim. En son 15.08.2016 tarihinde çeşitli arızalar nedeniyle telefonu servise teslim ettim. Nihai servis raporunda arızayı gideremediklerini ve yenisi ile değişim yapılacağını söylediler. Yeni telefonu almaya gittim fakat yeni diye verecekleri telefonu mutfak poşeti benzeri bir poşetle elime uzattılar. Fatura benzeri hiçbir evrak vermediler. Yeni telefon verirken genelde fatura vermediklerini söylediler. Telefonun kapağını kontrol maksadıyla açtığımda sim kart takılan yerin paslanmış olduğunu ve lens üzerinde çizikler olduğunu gördüm ve telefonu almadan iade ettim. Kullanılmış telefonu bana sıfır diye vermek istediler. Şimdi yenisini istemiyorum. Eski cihazı istiyorum ama onu da veremeyeceklerini söylüyorlar.

Ahmet Ahmet 317 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet11 Ekim 2016

    Müşteriye hizmet etmeyen müşteri hizmetleri 13 gün önce ilgileneceklerine dair yorum yapmış ama hala bir hizmet yok ortada. Sizin işinizi ne denli yaptığınız buradan belli zaten.

  • İstanbul Bilişim Temsilcisi29 Eylül 2016

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili departmana iletilmiştir.En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim A.Ş. Müşteri Hizmetleri [email protected]

Ziyaretçi Yorumları