05 Mart 2019
#11674053

İstanbulbilisim.com Xiaomi Cihazda Teknik Sorunu

İstanbulbilisim.com internet üzerinden almış olduğum Xiaomi Mi 6 telefonumu power tuşu ve mikrofon sıkıntısından dolayı 26 Ocak tarihinde servise gönderdim öğretmen olduğum için sömestr tatilini seçtim ki mağduriyet yaşamayayım ancak ürün elime ulaştığında sorun hala devam ediyordu hatta ilk halinden daha kötü olmuştu müşteri temsilcisiyle iletişime geçtiğimde ses problemini kendisinin de fark ettiğini teyit etmesine rağmen farklı bir telefondan aramadığınızı nereden bileyim tarzında müşteriyi çıldırtan bir ifade kullandı ikinci defa tekrar gönderdim yine aynı sorun devam ediyor testten geçirerek gönderiyoruz dediğiniz ürün konusunda fazlasıyla mağduriyet yaşadım tekrar bakım ve onarım için gönderin diyorsunuz da 2 kere de yapmadığınızı bu seferde yapamayacağınız bariz belli kesinlikle bakım ve onarım istemiyorum ürünün probleminin tespit edilip iade veya değişimin yapılmasını istiyorum.


Aksi takdir de hem kalite standartlarını bu denli düşündüğünüz için ve o tarz bir yakıştırma ile mağduriyetime mağduriyet kattığınız için dava açacağımı bilmenizi istiyorum. Mağduriyetim konusunda en kısa zamanda geri dönüş bekliyorum.

Emrah Emrah 1.456 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İstanbul Bilişim Temsilcisi05 Mart 2019

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili departmana iletilmiştir.En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim A.Ş. Müşteri Hizmetleri [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler