29 Haziran 2019
#12189098

İstanbulbilisim.com 'da Müşteri Eziyetleri!

Satın aldığım PlayStation elektrik arızası verdi ve güç gelmedi. Garanti kapsamında olduğu için garantiye gönderdim. Onarıp geri gönderdiler. Cihaz hiçbir şekilde internete bağlanmıyor. Arayıp problemimi söyleyeceğim, telefona çıkan yok. Cihazın arızalı gelmesinden çok karşında muhatap bulamamak insanı çileden çıkartıyor. Garantiye göndermeden önce de böyleydi. Hiçbir şekilde iletişim yok. Telefon aç yok, mail at yok, nasıl iletişim kuracağız kardeşim biz sizinle? Bir de teknoloji firması olacaksınız!

Mehmet Mehmet 7.769 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İstanbul Bilişim Temsilcisi01 Ağustos 2019

    Merhaba , Telefon görüşmenizde daha önce belirtildiği üzere ürününüzü 385 972 565 referans kodu yurtiçi kargo ile tekrar tarafımıza yönlendirmenizi rica ederim .Kargo ile gönderim aşamasında aşağıdaki bilgileri ürün ile birlikte yönlendirmenizi rica ederim . Faturanızın bir örneği Şikayetiniz İletişim bilgileri İyi Günler dileriz

  • İstanbul Bilişim Temsilcisi04 Temmuz 2019

    Merhaba ; Teknik alt yapımızda yaşanan sıkıntıdan dolayı çağrı merkezimize ulaşım sağlayamamış olabilirsiniz. Konuyla ilgili [email protected] adresine mail ilettiğinizde yetkili arkadaşlar sizlere dönecektir. İyi Çalışmalar.

Ziyaretçi Yorumları