19 Mart 2018
#10250959

İstanbulbilisim.com Ayıplı Mal Satıp Arkasında Durmuyorlar

3 gün önce mağazadan kapalı ambalajda almış olduğum pionner sporcu kulaklığı, kötü bir ergonomisi olması sebebiyle kulak içinde durmuyor ve dışındaki kısım kulak etrafını sarmayıp düşüyor. Müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlattım, mağaza satışlarında iade ve değişim yapamadıklarını söylüyorlar. Söz konusu mal kapalı ambalaj ve bizim alırken deneme şansımız yok, satan arkadaşlar ambalajı açamayacaklarını söylüyor.


Müşteri hizmetlerinin mağazada satılan ürünün değişim ve iade edilemeyeceğini söylemesi hangi tüketici kanunun maddesinde yer alıyor. İstanbul bilişimin kendi koyduğu kanunlar, tüketici haklarından daha mı geçerli. O zaman ya bu ürünlerin satın almadan önce açılıp denenmesine izin verecekler ya da ürünle ilgili müşteri mağduriyet yaşadığı zaman gerekli incelemeleri yapacaklar. Konuyla ilgili olarak her türlü yasal haklarımı İstanbul bilişime karşı kullanacağım.

Orhun Orhun 2.996 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İstanbul Bilişim Temsilcisi19 Mart 2018

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili departmana iletilmiştir.En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim A.Ş. Müşteri Hizmetleri [email protected]

Ziyaretçi Yorumları