sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstanbul Bilişim'de Ürün Halen Kargoya Verilmedi

Orhan Orhan2 ay önce

İstanbul Bilişim 'den 4 Aralık 2019 tarihinde bir cep telefonu siparişi verdim. (Sipariş kodu: d-2382171) Bugün 21 Aralık ve halen gönderilmedi. İşin ilginci zaten telefonlara bakmıyorlar. Kaza bela biri açtı ve 15 iş gününde gönderilmektedir. Sipariş edilirken bu yazıyı görmeniz gerekirdi dedi. Böyle de müşteri memnuniyeti kavramları var. Diğer firmalarda da bu tür yazılar var ama en fazla 2-3 günde gönderimi yapıyorlar. Bir daha İstanbul Bilişim'den ürün almak mı? Tövbe.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Merhaba ; 2020-01-08 tarihinde para iadesi yapılmıştır Yaşanan aksaklık ve geçikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri [email protected]

profile-icon Orhan 1 ay önce

Tüketici Hakem Heyetine şikayet ettim.

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Orhan 1 ay önce

T. C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ’ ne yapmış olduğunuzbaşvurunuz 1903061543 sayısı ile alınmıştır.

profile-icon Orhan 2 ay önce

Halen ürünüm gönderilmedi. Bimer ve CİMER 'de şikayet formu dolduracağım. Peşin para verdim. Resmen milletini parasını işletiyorsunuz. Sinirimden ne yapacağımı bilemiyorum. Birçok insanın ürününü göndermemişsiniz. Cumhurbaşkanlığına incelenmesi için şikayet yazacağım. Nasıl bir firma anlamadım?

profile-icon Orhan 2 ay önce

Şikayete buradan başladım. Tüketici Hakem Heyetiyle devam edip, bimer ve CİMER ile devam edeceğim. Piyasadan biraz daha ürün satıp, milletten para toplanıyor.

profile-icon Orhan 2 ay önce

Anlaşılan Tüketici Hakem Heyetine başvurmak gerekiyor. https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/home/Dashboard adresinden Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım.

profile-icon Orhan 2 ay önce

İstanbul Bilişim'den 4 Aralık 2019 tarihinde bir cep telefonu siparişi verdim. (Sipariş kodu: d-2382171) Bugün 26 Aralık ve halen gönderilmedi. İşin ilginci zaten telefonlara bakmıyorlar. Kaza bela biri açtı ve 15 iş gününde yani 25 Aralık'ta gönderileceği bilgisini verdi. Halen gönderilmemiş. Sipariş edilirken bu yazıyı görmeniz gerekirdi dedi. 15 iş gününü geçti ve bugün halen ürünüm kargoya verilmiş değil. Stoğu olmayan ürünü neden satıyorsunuz? Beni 15 günden fazla süre bekletip, neden paramı işletiyorsunuz? İstanbul Bilişim 'den ürün siparişi verdiğim için çok pişmanım. Ne telefonla konuşacak müşteri temsilcisi bulabiliyorum ne de mailime cevap alabiliyorum? Bu kadar amatör firma görmedim. Aman diyeyim benim yaşadığım sorunları yaşamayın bu firmayla... Yazıklar olsun.

profile-icon Orhan 2 ay önce

Merhaba, 15 is günü geçti. Ürün 25 aralık saat 18:30 a kadar kargoya verilmesi gerekiyordu. Fakat halen kargoya verilmemiş. Az önce siteden kontrol ettim. Bu kadar amatör bir firma görmedim. Anlamadığım stok olmayn ürün neden satıyorsunuz? Beni 15 gün bekletip, kargoya vermeyip paramı neden işletiyorsunuz. Çok pişmanım çok buradan ürün sipariş ettiğim için...

Merhaba; Sipariş vermiş olduğunuz ürün 15 iş gününde satışı olan bir üründür.Sipariş oluşturmadan önce ürünün 15 gün sonra stok girişleri yapılacağının bilgisi yer almaktadır bu konuda tarafınıza bilgilendirme mailide atılmaktadır ön ödemeli sipariş oluşturduğunuzdan dolayı ürün stok girişleri beklenmektedir.Sizlere Taahhüt edilen süre içerisinde yönlendirme yapılacaktır. Ürününüz ile ilgili bir gecikme yoktur. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri [email protected]

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler