14 Ocak
#13447806

İstanbul Bilişim Ürünü Göndermedi

İstanbul Bilişim'den aldığım ürün gönderilmedi iptal için aradığımda kimse açmıyor kargo takibinde ürün görünmüyor mail atıyorum geri dönüş yapılmıyor ne yapacağımı bilemedim istediğim ürün en uygun buradaydı şimdi neden uygun olduğunu anladım. Ürün siparişinin iptali nasıl yapılır bilmiyorum.

Umut Umut 1.045 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İstanbul Bilişim Temsilcisi16 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Konu hakkında talep ve istekleriniz aktarılmıştır Talebinizin alınması adına mail ile geri dönüş yapılmıştır iade onayı ve sürecin uzamaması adına hesap bilgileriniz istenmiştir. Süreç bilgilendirmeniz ile hızlandırılacaktır Yaşanan aksaklık ve geçikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri [email protected]

  • Umut15 Ocak

    09/01/2020 tarihinde İstanbul Bilişim internet sitesinden aldığım süpürgenin iptali için müşteri hizmetlerini, Genel Müdürlüğü defalarca aradım, arıyorum. Yıllardır online alışveriş yapan biri olarak böyle bir durumla karşı karşıya kalmadım. Siparişimin en kısa sürede iptal edilmesini, ücretin ödeme yöntemine göre tarafıma yansıtılmasını talep ediyorum. Aksi takdirde şikayetçi olacağımı bildirmek isterim. Sipariş no... : dp-2404966.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler