İstanbul Bilişim Sipariş İptali Ve Müşteri Hizmetlerine Ulaşamama

Mızrap Mızrap01 Ocak 15:16

26.12.2019 tarihinde güvenilir olduğunu düşündüğüm İstanbul Bilişim internet sayfası üzerinden Banka havalesi ile Vestel LED TV satın aldım. (Sipariş Kodu: dp-2396166). Daha sonra şikayet varda yer alan yüzlerce şikayeti okuduğumda hata yaptığımı anladım ve sipariş iptali için müşteri hizmetlerini 15-20 defa aradım fakat herhangi bir şekilde muhatap bulamadım. Sipariş verirken 15 gün olan ortalama kargo süresini göze aldım fakat insanların mağduriyetini okuduğumda ürünümün geleceğine veya para iadesi alabileceğime dair kaygılarım sürekli artmaya başladı.

Telefonla ile ulaşamadığım şirkete buradan şunu iletmek isterim 10.01.2020 tarihine kadar ürünümü göndermenizi, bu tarihe kadar ürünü gönderemez iseniz banka havalesi ile gönderdiğim paramın iadesini yapmanızı istiyorum. Ürünü tedarik edemeyecekseniz siparişimi iptal ederek paramı derhal iade etmenizi talep ediyorum. Sitenizden sipariş verdiğim ürünü hediye olarak almıştım ve bu duruma düşmeme neden olduğunuz için tüm yasal haklarımı kullanacağımın bilinmesini isterim.

11.01.2020 tarihinde ürünüm gelmezse veya para iadesi alamazsam insanları düşürdüğünüz bu mağduriyet nedeniyle hakkınızda "Nitelikli dolandırıcılık" suçundan dava açılması için mücadele edeceğim. Şikayetleri okurken kendinizi insanların yerine koyarak düşünün hediye almak isteyenler, çamaşır makinesi sipariş edip mağdur olanlar, set üstü ocağı olmadığı için yemek yapamayanlar İnsanların mağduriyetleri üzerinden onlardan haksız bir şekilde elde ettiğiniz paraları kullandığınızı/işlettiğinizi görmek çok da zor değil. Telefon ile bilgilendirme bekliyor aksi takdirde yasal haklarımı kullanmaya başlamadan önce bu şikayet metnini tüm sorumlu kurumlar ile paylaşacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 01 Şubat 15:46

Merhaba ; 2020-01-25 tarihinde para iadesi yapılmıştır Yaşanan aksaklık ve geçikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri [email protected]

profile-icon Mızrap 24 Ocak 21:43

26.12.2019 tarihin aldığım Vestel TV 1 aya yakın süre geçmesine rağmen kargoya verilmedi. Müşteri hizmetlerine ulaşmak mümkün değil açılan ticketlera cevap verilmiyor. Uzun ugraşlar sonu iptal ettirdiğim siperişime ait peşin ödediğim ücret ise iade edilmiyor. 2-3 ay geçmesine rağmen ürününü veya ücretini alamayan yüzlerce mağdur var. Dolandırılıcılığa maruz kalmış durumda bir çok insan. Kesinlikle sipariş vermeyin. Facebook da Yüzlerce mağdurun yer aldığı grupları takip edip insanlar ne şekilde mağdur olduğunu anlayabilirsiniz. Ücret iademi talep ediyorum ama ciddiyet yok muhatap yok maalesef.

profile-icon Mızrap 02 Ocak 17:35

Ortalama 15 iş gününde kargoda yazıyor sitenizde 15 gün sonra stoklara girecek yazmıyor. Sitede yazan ile sizin söylediğiniz birbirinden farklı maalesef. Yinede sizin yazdığınızı dikkate alıp 15 iş günü bekleyeceğim umutsuz bir şekilde.

np_image1 Ekli Görsel Var
İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 02 Ocak 16:20

Merhaba; İletişim merkezimize yoğunluk nedeni ile ulaşımınız zaman almaktadır . Konu ile ilgili gerekli iyileştirme çalışmaları devam etmektedir . Yaşanan aksaklık nedeni ile tekrar özür dileriz .Sipariş vermiş olduğunuz ürün 15 iş gününde satışı olan bir üründür.Sipariş oluşturmadan önce ürünün 15 iş günü sonra stok girişleri yapılacağının bilgisi yer almaktadır bu konuda tarafınıza bilgilendirme mailide atılmaktadır ön ödemeli sipariş oluşturduğunuzdan dolayı ürün stok girişleri beklenmektedir.Sizlere Taahhüt edilen süre içerisinde yönlendirme yapılacaktır. Ürününüz ile ilgili bir gecikme yoktur. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri [email protected]

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler