sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstanbul Bilişim Sipariş Gecikmesi Ve Müşteri Hizmetleri!

Mehmet Mehmet2 ay önce

İstanbul Bilişim den televizyon siparişi verdim. Bir türlü kargoya veremediler ürünü. Böyle sorumsuzluk olamaz. En sonunda yasal hakkımı kullanacağım. İkinci hafta olacak verdiğim sipariş hala ödemesi tamamlandı diye yazıyor. Mesaj yazıyorum cevap veren yok. Arıyorum telefonu açan yok bu nasıl müşteri memnuniyeti. Bin pişman oldum sipariş verdiğime. Bir an önce konunun çözülmesini bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 1 hafta önce

Herhangi bir gecikme yok mu? Bugün ayın kaçı 07 Şubat 2020 değil mi. Hala ürün kargo ya verilmiş değil buna ne cevap vereceksiniz çok merak ediyorum. Hadi 24 Aralık 2019 son tarihti kargo ya verilmesi gerekiyordu. Ama iletişim kurduğum da müşteri hizmetleri ile ilk zaman 6-10 ocak 2020 kesinlikle kargo ya verilecek dediler. O tarih geçti yine aradım bu seferde ürünler geldi depoya girişi bekleniyor dediler o tarih te geçti gelmedi yine. Bu sefer 20 ocak 2020 ye kadar kesinlikle kargo ya verilecek. Yine o tarih geçti gelmedi. Yine aradım bu sefer Maximum 7 Şubat 2020 ye kadar kesinlikle kargo yapılacak dediler yine olmadı. Bugün de aradım Maximum 14 Şubat 2020 diyor. Bu şekilde insanları oyalayıp kandırıyorsunuz. Ne kadar sorumsuz bir şirket ki bu kadar sürede bir ürünü gönderemiyorsunuz. Benim beklediğim bu kadar süre için zararımı karsilayacakmisiniz. Kaç ay geçti benim maddi ve manevi zararım ne olacak onu bir bildirsenize bana. Sipariş numarası dp 2381312

profile-icon Mehmet 1 hafta önce

2 Aralık 2019 da İstanbul Bilişim den verdiğim televizyon sipariş en geç 24 Aralık 2019 da sevk edilmesi gerekiyordu. Ama bugün 7 Şubat 2020 hala ürün kargo ya verilmedi. İnsanları bu şekilde oyalayıp duran bir şirket ilk defa denk geliyorum. Her müşteri hizmetleri ile iletişim kurduğum da sürekli 1 hafta ileri tarihe attılar. Böyle saçma sorumsuz müşteri yi aldatan yalan yanlış beyanda bulunan şirkete ben bulaştım siz bulaşmayın.

profile-icon Mehmet 1 ay önce

Öncelikle sipariş numarası dp-2381312 numaralı televizyon aldım 2 Aralık 2019 da. Teslim süresi 15 iş günü yazıyor du. Normalde 24 Aralık 2019 da en geç kargo ya verilmesi gerekiyordu. Hala ürün kargo ya bile verilmemiş. 10 gün önce zar zor müşteri hizmetlerine bağlanabildim. Yarım saat 1 saat gibi sürede cevap veriyorlar. Bana dediler tedarikçi den dolayı gecikti. En geç 5-10 Ocak 2020 de kargoya verilir dedi. Bugün 11 ocak hala verilmedi kargo ya ürün. Böyle rezalet bir firma görmedim. Dün aradım iki kere zar zor bağlandı onda bilerek sesinizi alamıyorum diye hemen kapattı telefon u. Siz siz olun İstanbul Bilişim e hiç bulaşmayın. Ne muhatap var ne ilgilenen bu kadar zaman geçmiş üzerinden hala beklemedeyim. Para mi iade istiyorum.

Merhaba; Sipariş vermiş olduğunuz ürün 15 iş gününde satışı olan bir üründür.Sipariş oluşturmadan önce ürünün 15 gün sonra stok girişleri yapılacağının bilgisi yer almaktadır bu konuda tarafınıza bilgilendirme mailide atılmaktadır ön ödemeli sipariş oluşturduğunuzdan dolayı ürün stok girişleri beklenmektedir.Sizlere Taahhüt edilen süre içerisinde yönlendirme yapılacaktır. Ürününüz ile ilgili bir gecikme yoktur. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri [email protected]

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler