14 Ocak
#13447909

İstanbul Bilişim Paramı Aldı Ürün Ortada Yok

7.000 TL'lik 28 kasım'da aldığım ürün belirtilen 15 iş gününde teslim edilmeyince 24 Aralık günü arayarak iptalini ve para iadesini talep ettim. 10 iş günü içerisinde para iadesinin yapılacağı söyledi ve hatta ekte koyduğum ekran görüntüsü de mevcuttur. Dün yine firmayı aradım 50 dakika bekledikten sonra ilgili kişiden ödeme tarihi talep ettim. Görüştü muhasebeyle dönüş yaptı. Bugün yatıracaklarını söylediler (geçen haftada aynı şekilde söylenmişti). Ancak param ödenmiyor! Bugün itibariyle CİMER ve Tüketici Mahkemesi kanallarına başvuruyorum. Yazıklar olsun 2002'den beri hizmet veren bu kuruma.

Fatih Fatih 1.028 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fatih2 g

    Id 2378605 kodlu 24 Aralık da iptal ettiğim ürünün para iadesini 10 gün iş gününde yapacaklarını söylediler yazılı olarak. Ancak 20 iş günü oldu ödenmiyor. Arayınca da ne zaman ödenir bilmiyoruz diyorlar. İnsanlar mağdur oluyor ve hakları yeniyor. Kimse görmüyor mu bu durumu. Böyle rezillik olamaz.

  • Fatih16 Ocak

    Anlamadınız herhalde 15 iş günü geçti para yatmıyor 10 gün deyip üste çıkmaya çalışıyorsunuz hala.

  • İstanbul Bilişim Temsilcisi16 Ocak

    Merhaba; İade süreçleri firmaların almış olduğu karar neticesinde belirlenmektedir. Sitemizde ve sizlere de gönderilen mesafeli satış sözleşmelerimizde 10 iş günü olarak iade işlem süreçlerimiz açıkça belirtilmiştir. İade işlemleriniz ilgili departmanlar tarafından takip edilerek belirtilen süre içerisinde yapılacaktır . Saygılarımızla, İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler