sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstanbul Bilişim Müşteri Memnuniyetsizliği Kargo Sorunu

Gamze Gamze1 ay önce

14.12.2019 tarihinde mobil uygulamanız üzerinden almış olduğum 2387418 sipariş numaralı Xiaomi Redmi 8a telefon ne zaman kargoya verilecek. 15 gün sonunu beklemek şart mı? Maillere cevap verilmiyor müşteri hizmetleri saatlerce beklesek de telefonlara bakmıyor. En kısa sürede kargoya verilmesini talep ediyorum. Konu ile alakalı tarafımı bilgilendirirseniz sevinirim.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, 2020-02-11 tarihinde para iadesi yapılmıştır. Yaşanan aksaklık ve gecikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri [email protected]

İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili departmana iletilmiştir Talep ve istekleriniz aktarılmıştır .En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır Ürün tedariği ve kargolanması adına süreç hızlandırılacaktır.Yaşanan aksaklık ve gecikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri [email protected]

profile-icon Gamze 4 hafta önce

Gerekli yasal işlemleri başlatacağımı buradan tarafınıza iletiyorum. Parayı işletip yasal faizi kullandığınız açıkça ortadadır. Zaten iflas etmeniz yakındır. Her şey normalmiş gibi tarafımıza reklam mailleri atıp, tV8'de reklam yapıyorsunuz. Tv8, cİMER, Tüketici Hakem Heyeti, ticaret Bakanlığı, adınızı dolandırıcılıktan ifşa edebileceğim her türlü kanal, internet sitesi, sosyal medya vb... İletişime geçeceğim, bu konuda da mağdur olan herkesin elinden geleni yapmaya davet ediyorum.

profile-icon Gamze 4 hafta önce

Dp-2387418 siparişimin iptal ve iadesini istiyorum. Gerekli yasal işlemleri başlatacağımıda buradan tarafınıza iletiyorum. Parayı işletip yasal faizi kullandığınız açıkça ortadadır. tv8, cİMER, Tüketici Hakem Heyeti, ticaret Bakanlığı, adınızı dolandırıcılıktan ifşa edebileceğim her türlü kanal, internet sitesi, sosyal medya vb. iletişime geçeceğim.

profile-icon Gamze 4 hafta önce

14.12.2019 tarihinde dp-2387418 kodlu siparişim hala elime ulaşmadı zaten size ulaşmak ne mümkün! Defalarca müşteri hizmetlerini arayarak dakikalarca beklediğim halde ulaşamadım. Maillere zaten geri dönüş yok. Ne vahim durumdur ki sadece Sikayetvar.com üzerinden yazdığımız sitemimize cevap verebiliyorsunuz! 22.01.2020 tarihine kadar en geç kargoya teslim edileceği bilgisine ulaştım fakat bugün 28.01.2020 44 gün oldu hala kargoya teslim yok. Yeter artık bu ne çirkin bir ticari anlayış misyon vizyon umrunuzda değil batmak için uğraşan bir şirket resmen böyle mağduriyet böyle müşteri memnuniyeti olamaz. Siparişimin acilen acilen kargoya verilmesini istiyorum. Acilennn!

profile-icon Gamze 1 ay önce

14.12.2019 tarihinde dp-2387418 kodlu siparişim hala elime ulaşmadı zaten size ulaşmak ne mümkün! Defalarca müşteri hizmetlerini arayarak dakikalarca beklediğim halde ulaşamadım. Maillere zaten geri dönüş yok. Ne vahim durumdur ki sadece Sikayetvar.com üzerinden yazdığımız sitemimize cevap verebiliyorsunuz! 22.01.2020 tarihine kadar en geç kargoya teslim edileceği bilgisine ulaştım fakat bugün 26.01.2020 hala kargoya teslim yok. Yeter artık bu ne çirkin bir ticari anlayış misyon vizyon umrunuzda değil batmak için uğraşan bir şirket resmen böyle mağduriyet böyle müşteri memnuniyeti olamaz. Siparişimin acilen acilen kargoya verilmesini istiyorum. Acilennn!

profile-icon Gamze 1 ay önce

Süreçle ilgili bir gecikme var. Bugün 08 Ocak 2020, yani siparişi verdiğim günden itibaren 25 gün geçti. 30 gün içinde siparişi yasal olarak teslim etmeniz gerekiyor. Umarım dikkate alır Bilgilendirme ihtiyacı duyarsınız.

Merhaba; Sipariş vermiş olduğunuz ürün 15 iş gününde satışı olan bir üründür.Sipariş oluşturmadan önce ürünün 15 gün sonra stok girişleri yapılacağının bilgisi yer almaktadır bu konuda tarafınıza bilgilendirme mailide atılmaktadır ön ödemeli sipariş oluşturduğunuzdan dolayı ürün stok girişleri beklenmektedir.Sizlere Taahhüt edilen süre içerisinde yönlendirme yapılacaktır. Ürününüz ile ilgili bir gecikme yoktur. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri [email protected]

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 1 ay önce  

    Geç gönderimle ilgili sanayi ticaret il müdürlüğne dilekçe verip şikayetçi olun

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler