İstanbul Bilişim Müşteri Memnuniyeti Sorunu

Reşit Reşit22 Ocak 22:12

Emektar çamaşır makinemiz arıza yaptı, epey yaşlandığı için onu emekli edelim, yeni bir çamaşır makinesi alalım dedik. AVM'leri dolaştık, interneti inceledik, sonunda retro İstanbul Bilişim diye bir internet sitesine 11 Ocak 2020 tarihinde sipariş verdik. Vermesine verdik ama ilgili firmadan, ne bir cevap, ne ürün teslimatı vb... Yapılmadı. İrtibat telefonu olarak belirtilen numaraları arıyoruz, cevap veren yok.

Hani eskisini yaptırmak için servis çağırsak mı, siparişi iptal ettirsek mi diye düşünür olduk. Bu nasıl bir satıcılık, bu nasıl bir terbiyesizlik, anlamak mümkün değil. Ticaret Bakanlığı, devlet yöneticileri bu şikayetlerle hiç ilgilenmezler mi acaba? Benden önce yazılan bir sürü şikayet var, kim, nasıl ilgilenir bu şikayetlerle, merak ediyorum. Ayrıca, bu şirket yetkililerine şunu söylemek istiyorum, arkadaş, siz bu e- ticareti, milleti kanser yapmak için mi yapıyorsunuz?

Bütün satış departmanlarında ve üniversitelerde, müşteri memnuniyeti dersleri verilir, satıcılık yapacaklara, siz dünya dışından mı geldiniz Türkiye'ye, milleti sinir hastası yapmak için? Aldığınız siparişi yerine getirecekseniz getirin, getiremeyecekseniz, sizde telefonum da, mail'im de mevcut. 15 günden beri evde çamaşır yıkanamıyor. Buna neden olan sizin terbiyesizliğiniz değil midir? Lütfen biraz insan olun yahu.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 09 Şubat 15:42

Ürününüz Horoz Lojistik D556356 takip numarasıyla 5.02.2020 tarihinde tarafınıza teslim edilmiştir. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle. Yaşanan aksaklık ve gecikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Bilginize. İstanbulbilisim.com.tr

profile-icon Reşit 26 Ocak 00:42

Sayın İstanbul Bilişim yetkilisi;yukarıdaki satırlarda, herhangi bir gecikme yok demiştiniz. Benim sipariş numaram, DP 2405940. 26 ocak 2020 akşamı, müşteri temsilcisi tarafından, siparişi veren kızımın telefonuna, siparişimizin kargoya tesliminin 0 9 şubat 2020'ye ertelendiği belirtilmektedir. Hangi yazınız/ cevabınız geçerlidir? Lütfen, ilk yazdığım şikayet dilekçemi bir daha okuyunuz. Acilen verilecek cevabınıza göre işlem yapmak durumundayım. İyi günler.

İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 23 Ocak 17:10

Merhaba; Sipariş vermiş olduğunuz ürün 15 iş gününde satışı olan bir üründür.Sipariş oluşturmadan önce ürünün 15 gün sonra stok girişleri yapılacağının bilgisi yer almaktadır bu konuda tarafınıza bilgilendirme mailide atılmaktadır ön ödemeli sipariş oluşturduğunuzdan dolayı ürün stok girişleri beklenmektedir.Sizlere Taahhüt edilen süre içerisinde yönlendirme yapılacaktır. Ürününüz ile ilgili bir gecikme yoktur. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri [email protected]

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler