sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstanbul Bilişim İle İletişim Sorunum

Ss Dd Ss Dd3 ay önce

Sizin firmadan televizyon siparişi verdim. Henüz tedarik aşamasında. Ancak sipariş öncesi ve sonrası firma yetkilileri ile ile iletişim kurmak için telefonda 5-10 dakika bekletiliyorum. Bu müşteri memnuniyeti açısından hiç hoş değil. Firmanızın satış başarısı açısından acil olarak bu iletişim sorunun düzeltimesi lazım. Müşteriler açısından ulaşılabilir olmak, müşteriye güven veren önemli bir unsurdur. Üründen memnun kalırsam tekrar sizin firmanızdan alışveriş yapmak isterim fiyatlar uygun ancak bu iletişim sorunu beni düşündürüyor. En azından ürünü aldıktan sonra siparişlerim bölümünde maille kafamızdaki soruları size iletebilsek ve siparariş iptal veya iade bölümleri olsa o bile yeterli olur pek çok kişi için.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Merhaba, İptal talebiniz alınmış iade işlemleriniz 2019-12-11 tarihinde sağlanmıştır. Saygılarımızla, İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri

profile-icon Ss Dd 2 ay önce

Mağduriyetimin 23. Günündeyim. Evet süreç aynen diğer binlerce şikayetçide olduğu gibi işliyor. Siparişimi bana sormadan iptal ettiler bir de talebiniz üzerine demişler. 10 iş günü içinde göndereceklermiş Mis de Mis Mis. Bakalım gelecek mi? Kesinlikle bulaşmayın derim böyle rezillik olamaz. 2019'un Türkiye'sinde yaşananlara bir bakın hele... Nerede Bu Devlet? CİMER'e ihbarda bulunsun herkes!

profile-icon Ss Dd 2 ay önce

Her şikayetin altına yoğunluk var yazıyorsunuz vs... Diyorsunuz doğru mu? Ancak gelin görün ki bunu bu firmadan ürün siparişi veren herkes denesin! Sipariş takip ile ilgili opöratöre ben 1 haftadır ulaşamıyorken, yeni ürün satan operatöre anında ulaşabiliyorum... E diyorum kardeşim böyle siparişim var orası farklı departman yönlendireyim diyor ya diyorum nasıl birbirinizden haberiniz olmaz biriniz anyada biriniz Konya'da mısınız cevap yok... Yönlendiriyor gene aynı saçmalık bekliyorsun 45 dakika cevap yok böyle bir firma nasıl ayakta kalabilir? Amacınız ne bir an önce batıp gitmek mi?

profile-icon Ss Dd 2 ay önce

Sayın İstanbul Bilişim Temsilcisi benim sipariş verdiğim ürünün gecikmesiyle vs. Hiçbir sorunum yok çünkü geç gönderileceği vs. Yazıyor zaten sitede bunu görerek aldımbununla ilgili şikayetim olmadığını, mesajımı eğer okusaydınız, anlayacaktınız. Ama okumadan şablon mesajla cevap veriyorsunuz. Benimki şikayet bile değil aslında, bir öneri... İletişim sorununu çözmeniz sizin firmanın satışlarını olumlu yönde etkileyecek diyorum.

Merhaba; Sipariş vermiş olduğunuz ürün 15 iş gününde satışı olan bir üründür.Sipariş oluşturmadan önce ürünün 15 gün sonra stok girişleri yapılacağının bilgisi yer almaktadır bu konuda tarafınıza bilgilendirme mailide atılmaktadır ön ödemeli sipariş oluşturduğunuzdan dolayı ürün stok girişleri beklenmektedir.Sizlere Taahhüt edilen süre içerisinde yönlendirme yapılacaktır. Ürününüz ile ilgili bir gecikme yoktur. İletişim merkezimize yoğunluk nedeni ile ulaşımınız zaman almaktadır . Konu ile ilgili gerekli iyileştirme çalışmaları devam etmektedir . Yaşanan aksaklık nedeni ile tekrar özür dileriz . Saygılarımızla, İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri [email protected]

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler