İstanbul Bilişim  Hiçbir Yerden Ulaşamıyorum

Murat Murat1 hafta önce

16 günü önce sipariş ettiğim Xiaomi telefon'un 15 iş gününde kargoya verilmesi iki haftadır bilgi alabilmek için düzenli olarak telefonlarını aradığım ( üşenmeden, sıkılmadan telefonda saatlerimi harcadım ), tüm mail adreslerinden (müşteri [email protected]İstanbulbilisim.com, [email protected]@İstanbulbilisim.com, [email protected]@İstanbulbilisim.com ) ve internet sitesi üzerinden bilgilendirme istediğim halde hiçbir dönüş gerçekleşmedi, sonuç olarak bu şirketin hayali bir yer olup olmadığını düşünmeye başladım. İnternet sitesinde "kalitesine en çok güvenilen marka" yazan bir yerin böyle bir tutum sergilemesi ve müşteri memnuniyetini ve ilişkilerini hiçe sayması gerçekten çok yanlış çünkü eğer tüm müşteriler bu şekilde saf yerine konuluyorsa kimse bu firmayı iyi şekilde anmaz ve önermez, keşke 1.558 lira verip de buradan havale ile hemen güvenip paramı göndermek yerine 1.800 liraya gidip gördüğüm yerden alsaydım diye düşünüyorum. Müşterinizin güvenini sarsan bir yapıya sahip olmak istiyorsanız İstanbul Bilişim'in Satış sonrası Politikalarını inceleyebilirsiniz. Sipariş takibinde 15 iş günü sayacı 0 gün olup sona erdikten sonra, -5 iş günü yazmaya başladı ve ne artıyor ne azalıyor bunu da anlayamadım, gözüme hemen "Sipariş hakkında, Müşteri Hizmetlerimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz" yazısı ilişti bir de daha gerçekçi dursun diye bir Müşteri temsilcisi ismi atamışlar , C*** hanım'a hiç ulaşamadığımız için denemedim bile bir daha.

Cevaplar

profile-icon Murat 1 hafta önce

Telefonların açılmasını ve maillerime cevap verilmesini bekliyorum, bundan sonra muhatap bulabilmeyi umuyorum.

İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili departmana iletilmiştir Talep ve istekleriniz aktarılmıştır .En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır Ürün tedariği ve kargolanması adına süreç hızlandırılacaktır.Yaşanan aksaklık ve gecikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri [email protected]

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Cihan 1 hafta önce  

    Allah sabır versin işiniz çok zor. Ben 20 defa aradım. Bir ton hakaret ettim. Hala daha işimi çözmediler. Mahkemelik olacağız. Şu koronavirüs durumu ülkede azalsın. Sonrası kesin mahkeme.

  • profile-icon Alaattin 1 hafta önce  

    10.01.2020 tarihinden beri ben sorunumu çözemedim. Ne ürün geldi ne de ücret iadesi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler