sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstanbul Bilişim Fatura Kesilmemesi Ve Ürünün Kargoya Verilmemesi

Abdulkerim Abdulkerim09 Nisan 13:25

Dp-2439555 kodlu siparişimi 21.03.2020 tarihinde verdim. 10 gün içinde fatura kesilecek ve mail adresinize gönderilecek denildi fakat fatura kesilmedi ve mail adresime gönderilmedi. Ürün 15 gün içinde kargolanacak dendi. Kargolanmadı. Arıyoruz açan yok. İletişim Ticket bırakıyoruz cevaplayan yok. Ya paramı iade edin ya da ürünümü kargolayın şayet ikisini de yapmazsanız Tüketici Hakem Heyetine vereceğim sizi.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Abdulkerim 10 Nisan 14:39

Mesaj atmakla olmaz. Biz arıyoruz açmıyorsunuz. Siz arayın konuşalım. Artık ya kargolayın ürünü ya da paramı iade edin. Sabrım taştı. Bugün ürün kargolanmassa Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapacağım. Yetinmeyeceğim mesafeli satış sözleşmesine uyulmadığından dolayı davada açacağım.

İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 09 Nisan 18:06

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili departmana iletilmiştir Talep ve istekleriniz aktarılmıştır .En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır Ürün tedariği ve kargolanması adına süreç hızlandırılacaktır.Yaşanan aksaklık ve gecikmeler nedeniyle tarafınızdan özür dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri [email protected]

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler