İstanbul Bilişim Çamaşır Makinem Gelmedi!

Hüseyin Hüseyin03 Ocak 20:49

13 12 2019 tarihinde dp 2386939 sipariş numaralı Samsung marka bulaşık makinesi almış bulunmaktayım 15 iş günü dolduğu halde sözleşmede yazan tarafıma herhangi bir kargolama işlemi yapılmadı bugün şirket telefonu aradığım halde 24 dakika bekletildim bana müzik dinletip karşıma muhatap çıkmadı.

Bütün departmanları tek tek arayıp aynı şekilde beklediğim halde telefonuma çıkan olmadı umarım bu yazmış olduğum şikayet dikkate alınıp bir cevap yazarlar telefonla muhatap bulamıyoruz. Çünkü kardeşim TV aldığını ve 3 günde siparişi geldiğini söylemişti belli ki o günler çok geride kalmış, çok ciddiyetsiz bir kuruluş.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hüseyin 10 Ocak 13:47

Aralık 13 te sipariş verdiğim Samsung Marka Çamaşır Makinem Hala Teslim Edilmedi Ocak 3 te tarafıma gönderildiği mesajınıda Şikayetvar sayesinde öğrendim İstanbul Bilişim Firması Şikayetvar mesajlarına yalnız cevap veriyor Telefonlara cevap vermiyor Telefonlar a cevap vermek için 1 müşteri hizmetleri alınması bu kadar zor olmaması gerek 1 milyon üyesi ve aylık 2.5 milyon ziyaretçisi olan bu firma için diye düşünüyorum. Şikayet var Çalışanlarına çok Teşekkür Ederim iyi ki Varsınız. Ocak 13 tarihinde makinem gelmemiş olursa Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurup Haklarımı Sonuna kadar yasal yollarla arayacağım.

profile-icon Hüseyin 04 Ocak 19:48

Tarafıma herhangi bir mesaj ya da mail ulaşmadı takip numrasını alabilir miyim. Bugün mesai saatleri içinde tekrar firmanızı aradım bunun için yine cevap veren olmadı bilginize

İstanbul Bilişim Logo İstanbul Bilişim 04 Ocak 10:35

Merhaba, Siparişiniz 03.01.2020 arihinde tarafınıza sevk edilmiştir. İyi günler de kullanmanızı dileriz Saygılarımızla, İstanbul Bilişim Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler