31 Ekim 2016

İşbir Yatak Yanlış Ürün Gönderimi...

Ekim ayı başında Ankara Podium AVM'deki İşbir mağazasından yatak ve baza aldım. Taahhüt edilenden 1 hafta gecikmeyle ürünler geldi. Fakat benim orada görüp beğendiğim sandıklı latalı baza yerine sandıksız başka bir ürün geldi. Teslim alır almaz mağazayı aradım. Sandıklıyla değişim yapılabileceğini buna karşılık baza farkına ek olarak nakliye ve tadilat ücreti (130+495 lira) talep edeceklerini söylediler. Benden kaynaklı olmayan bir sorun olduğunu kabul etmelerine rağmen bu parayı istediler. Sorunumu dinleyecek ve çözüme kavuşturacak muhatap bulamadım. Her yönlendirilen kişi "bizi neden arıyorsunuz şunu arayın" deyip çözüm üretmekten uzak durdular. Kendi personellerinin eksikliğinden kaynaklandığını kabul ettiler. Fakat yine de benden ücret talep ettiler. İşbir Yatak'ın bu kadar kurumsallıktan uzak olduğunu buradan bildirmek isterim. Kesinlikle müşteri memnuniyeti diye bir ilkeleri yok.

Ulaş 9.943 Okunma

Cevaplar

  • Ulaş12 Mart

    1,5 Yılın sonunda verdiğiniz cevap için teşekkürler. İlgili biriminiz iletişime geçmedi. Benim cebimden fazladan para çıkmış oldu.

  • İşbir Yatak Temsilcisi12 Mart

    Sn müşterimiz, ilgili birimimiz tarafınızla iletişime geçmiştir. Her türlü sorununuz için 444 40 99 nolu telefon numaramızdan ve [email protected] mail adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla. İŞBİR YATAK MÜŞTERİ HİZMETLERİ

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön