30 Ağustos 2013

İş Bankası'na Üyelik Aidatı Vermek İstemiyorum!

İş Bankası Maximum Kredi Kartımdan 2013 yılı Ağustos ayına ait Hesap Bildirim Cetveli'nde 50.00 TL üyelik aidatı ücreti kesildiğini öğrenmiş bulunuyorum. Hesap Bildirim Cetveli ile kesilen üyelik aidatı ücreti, 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. Maddesinde düzenlenen "Sözleşmelerdeki Haksız Şartlar" hükmü ve ilgili yasal düzenlemelere aykırıdır.

Hesap Bildirim Cetveli'nde yer alan üyelik aidatı adı altındaki ücrete itiraz ediyor ve talep edilen ve kesilen 50.00 TL kredi kart üyelik aidatının bir sonraki hesap bildirim cetvelindeki tutardan mahsubunu talep ediyorum.

Utku 46 Okunma

Cevaplar

  • Utku 04 Eylül 2013

    Bankanızın 15 yıla yakın müşterisiyim. Cep telefonu faturalarımı düzenli olarak bankanız üzerinden yapıyorum otamatik ödeme talimatı vermememe rağmen. Ayrıca hesabım üzerinden yaptığım havale ve eft'ler için benden ücret kesiyorsunuz. Anlaşılan o ki siz müşterilerinizin bakiyelerine göre hizmet veren bir bankasınız. Ne kadar çok bakiye, o kadar çok müşteri memnuniyeti... Bu Türkiye'nin en eski bankasına yakışmayacak bir tutum sergilediğinizi, 50 tl hesap ücreti kesmeyi müşteri kaybetmeye yeğlediğinizi görmek gerçekten üzücü. Bankanıza ait tüm hesaplarımı kapatıp, kredi kartımı iptal ederek başka bankaya geçiş yapacağımı bildirir bana şikayetlerim konusunda bir telefon dahi açmadığınız için teşekkür ederim.

  • Utku 03 Eylül 2013

    Hesabımdan haksız yere kesilen 50 TL geri iade edilmedi.

  • İş Bankası Temsilcisi31 Ağustos 2013

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine Bankamız sisteminde kayıtlı iletişim kanalları üzerinden en kısa sürede bilgi verilecektir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri ,istek ve şikayetlerinizi Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası A.Ş. Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön