İş Bankası'ndan Hgs Etiketi Aldım, Teslim Edilmedi.

Hakan Hakan18 Eylül 10:11

30 Ağustos'ta cep şube'den HGS başvurusu yaptım. Etiket ücreti ve 50 TL geçiş bedelini kredi kartından ödedim. Sorun bundan sonra başlıyor!

HGS'nin nerede olduğu, ne zaman teslim edileceği hakkında bir bilgiye ulaşamıyorum. Müşteri hizmetlerini aradım, bilgi yok. Mobil uygulama üzerinden "bize ulaşın" kısmından bu mesele hakkında bilgi istedim, cevap veren yok. Bir otomatik mesaj ile "sorununuzla ilgileniyoruz" denilse ona da razıyım.

Benim HGS etiketim nerede ve ne zaman bana teslim edilecek?

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hakan 23 Eylül 14:59

Merhabalar, sorunum çözüldü ama, 1. İş Bankası müşteri hizmetleri numarasından cevap alamadım. 2. Cep şubeden yazdığım soruya cevap alamadım. 3. Çalıştığım şubeden bir cevap alamadım. 4. Şikayetvar platformundan yazdığım mesaja otomatik bir cevap geldi ve daha ötesi olmadı. HGS etiketini bugün teslim aldım. İş Bankasın'dan beklediğim; gönderi ile ilgili takibi gerçekleştirebileceğimiz bir bilgilendirme mesajı idi.

İş Bankası Logo İş Bankası 18 Eylül 10:14

Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler