İş Bankası Şube Kabalığı

Durmuş Durmuş1 hafta önce

13.03.2020 tarihinde daha önceden çekmiş olduğum parça parça 60 ay vadeli beş ayı ödenmiş kredimi yine 55 ay ve güncel faiz oranıyla yapılandırdım. Ancak bu yapılandırma sırasında hem Anadolu Hayat Emeklilik tarafından hem de şube tarafından aşırı derece mağdur edildim. Mağduriyetim kredili hayat sigortası yaptırmama rağmen bana ekstradan 245 TL'lik ayrıca sigorta yapılması ve bunun zorunlu denilmesidir ayrıca telefonlarıma cevap verilmedi ya da çok geç verildi ve paramı iade edilmedi ve sorun hala devam ediyor. Konu müşteri Hakem Heyeti'ne taşıyacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Durmuş 1 hafta önce

Aradım müşteri hizmetlerinizide aradım şubenizide aradım hiçbir yerden yardımcı olunmuyor parayı alırken zorla bu diyen korson şubesi personeliniz Şeçil hanım telefonlarıma çıkmıyor yerine Hialal Güneş hanım cevap verip neredeyse azarlarcasına konuşuyor ayrıca top bizden çıktı siz Anadolu Hayat emekliliğe arayıp paranızı oradan alın diyor. Anadolu Hayat emekliliğe aradığımda poliçeniz yok size yardım edemeyiz diyorlar.

İş Bankası Logo İş Bankası 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler