03 Temmuz 2014

İş Bankası Sözünde Durmadı

İş Bankası'ndan hesap açtırmak istedim ve bana bu işlemi yaparken bankamatik kartımın yanı sıra kredi kartı da almak zorunda olduğum söylendi ve hesap işletim ücreti kesilmeyeceği söylendi. Bende madem aldık kullanalım dedim kullandım, fakat yaklaşık 2 yıl sonra hesabımdan işletim ücreti kesildiğini gördüm.


Şubeye başvurduğumda ise o zamanlar kesmiyorduk ama artık kesiyoruz .İterseniz kredi kartınızı iptal edebilirsiniz dendi. Ne yani biz şimdi İş Bankası'na güvenemeyecek miyiz? O zaman öyleydi şimdi böyle nasıl bir şeydir ? İş Bankası'nın verdiği sözde durması gerek hiç yakışmıyor.

Erkan 207 Okunma

Cevaplar

  • İş Bankası Temsilcisi03 Temmuz 2014

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine Bankamız sisteminde kayıtlı iletişim kanalları üzerinden en kısa sürede bilgi verilecektir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri ,istek ve şikayetlerinizi Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası A.Ş. Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön