22 Mayıs
Yorum Yap
#10467920

İş Bankası' Nın Günlerdir Düzelmeyen Sistemi!

İş Bankası Maximum kredi kartıiptal ettirmek için çağrı merkezini aradım ,temsilci iptal ettirmeyin size özel 30₺ MaxiPuan tanımlayalım dedi kabul ettim. Fakat ayın 16’sında yapılacak tanımlama hala yapılmadı tekrar aradığımda cuma 23:59' a kadar tanımlanmazsa bizi arayın dendi yüklenmedi. Aradım kart iptal birimi 10 da mesaisi bitiyor yarın arayın dendi. Ertesi gün arıyorum teknik problem var en geç salıya kadar yüklenecek deniyor. Bugün arıyorum halen sorun devam ediyor en kısa zamanda tanımlama yapılacak deniyor.


Ben anlamıyorum nasıl bir sisteminiz var ki günlerdir düzeltemiyorsunuz. Sürekli geçiştirip erteliyorsunuz! Sürekli ben bilgi almak için arıyor bekletiliyorum. Müşteri memnuniyetine önem vermiyorsunuz.

Burcu 341 Okunma

Cevaplar

  • İş Bankası Temsilcisi22 Mayıs

    Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler