11 Haziran
#12097142

İş Bankası Maximum Kart Aidatı Kesti!

10.06.2019 tarihinde hali hazırda 2003 yılından beri müşterisi olduğum İş Bankası Maximum kartımdan 78.00 TL'nin üzerinde kart aidatı kesilmiştir. Başlangıçtan beri yaptığımız sözleşme uyarınca herhangi bir aidat alınmayacağı taahhüt edilen katımdan kesilen aldatın tarafıma iade edilmesini istiyorum. Ayrıca müşteri hizmetlerinin konu ile ilgili biriminin ortalama bağlanma süresi 30 dakika olduğunu buradan tüm müşterilere bildiriyorum.

Ali Ali 337 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali'nin Teşekkür Mesajı13 Haziran

    Konuyla ilgili hızlı bir şekilde şikayetim ile ilgilenen ve beni bu konuda mağdur etmeyen tüm İş Bankası çalışanlarına teşekkür ediyorum.

  • İş Bankası Temsilcisi12 Haziran

    Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

Ziyaretçi Yorumları