sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İş Bankası Kredi Kartlarındaki Güvenlik Zafiyetiniz

Nurhan Nurhan17 Eylül 16:40

30/07/2020 Tarihinde kredi kartımdan bana ait olmayan iki harcama yapılmıştır. Anında Müşteri hizmetlerine ulaşıp önce kartı kullanıma kapattırdım. Daha sonra şubenizden harcama itiraf formu oluşturdum. İşlemler aşağıda belirttiğim gibi gözükmektedir.

- Turkcell fatura tahsil 325.40 peşin satış/Ecom - Serverspace.com.tr Digital ürünler çoklu kategori 100.00 peşin satış/Ecom

Süreç sonucunda "Serverspace" firmasına yapılan ödeme geri iade edilmesine rağmen "Turkcell" firmasına yapılan itiraz talebi olumsuz sonuçlanmıştır. Ve maximobil uygulamasında tarafıma durumla ilgili dönüş yapıldığını belirten bir yazı olmasına rağmen herhangi bir geri dönüş yapılmamıştır.

İşin sıkıntılı durumu; Turkcell ve diğer operatörler ile ilgili bir işlem yapıldığında belirli bir abone numarası veya telefon numarası bilgisi bulunması gerekmektedir. Ancak benim hesabımda böyle bir bilgi gözükmüyor. Şubenizden ve çağrı merkezinizden de gözükmediğine dair bir geri dönüş aldım. Bu işlemin önemi şurada belirli bir telefon numarası veya abone numarası olmamasından dolayı hukuki şikayetimi zor duruma sokuyor.

Ayrıca tekrardan bu işlem ile ilgili harcama itirazı oluşturamıyorum. Son çare olarak sitenizde bulunan şikayet kısmına başvurdum. Şikayet takip numaram " ISBN818693131 " Umarım detaylı bir araştırma ile bir çözüm bulursunuz. Yoksa Tüketici Hakları mahkemesine başvurmam gerekecek.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Nurhan 17 Eylül 18:23

Ne yazık ki size olan tüm güvenimi bir müşteriniz olarak kaybetmiş bulunmaktayım. Büyük ihtimal bir önceki yaptığınız harcama itiraz formundaki gibi basiretsiz bir soruşturmaya sokup olumsuz sonuç döndüreceksiniz. Şu saatten sonra tüm tanıdıklarıma ne kadar güvenilmez ve güvenlik zafiyeti olan bir banka olduğunuzu anlatmaktan başka çözüm yolumuz yok sanırım. Umarım başka müşterilerinizin canı yanmaz.

İş Bankası Logo İş Bankası 17 Eylül 17:23

Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler