06 Ocak 2017

İş Bankası Kredi Kartı Aidatını İptal Etmedi

Sayın İş bankası yetkilileri uzun zamandır müşterinizim ve bu yıla kadar yansıtılan kredi kartı aidatlarını iade ettiniz teşekkür ederiz. Ancak Aralık 2016'daki hesap ekstreme yansıttığınız 54 TL'lik aidatı iade etmeyeceğinize dair tarafıma mail gönderdiniz. Böyle kaliteli büyük vizyonlu bir bankanın müşterilerine bu konuda red cevabı vermesi çok üzücü hayal kırıklığı yaşattınız. Umarım bu konuda gereken hassasiyeti gösterip gereğini yaparsınız.

Murat 370 Okunma

Cevaplar

  • Murat10 Ocak 2017

    Maalesef bu kadar şikayete rağmen hala kredi kartı aidatı konusunda red cevaplı maili gönderiyorsunuz. Hiçbir anlamı ve geçerliliği olmayan bu kart aidatı ücretini müşteriden almak haksız bir uygulamadır Devletin gerekli mercilerine ilgili şikayetimizi yapmaktan hakkımızı aramaktan başka çaremiz kalmadı.

  • İş Bankası Temsilcisi06 Ocak 2017

    Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön