İş Bankası Kart Yenileme Talebi

Tuğçe Tuğçe01 Haziran 20:55

İş Bankası kredi kartımı temassız özelliği olmadığı için 21.05.2020 tarihinde yeni temassız özelliği olan kredi kartıyla yenileme talebinde bulundum birkaç gün sonra tarafıma kredi kartı merkeze iadesi diye mail gönderildi. Çağrı merkezini aradığımda genel merkez tarafından istendiğini kartın kusurlu üretilmiş olabileceğini istersem yeni bir kart talebi oluşturabileceğim söylendi. 28.05.2020'de tekrar yeni kart talebi oluşturdum. 01.06.2020'de tekrar kart merkeze iade diye yeni bir mail aldım. 

Tekrar çağrı merkezinizi aradığımda aynı şeyler söylendi ve bir senede iki üstü kart yenileme talebinden sonra kart ücreti tahsil edileceğini istersem tekrar talep oluşturabileceğimi söylediler ve kabul etmedim. Benim elime geçmeyen kartlar talep olarak gözüküyor ve üçüncüyü istersem para ödeyeceğim söyleniyor. Bu tamamen insanın hakkını yemektir. Böyle bir banka kart yenilemeyi bile beceremiyor ve insanin hakkını yiyorsa bende son ödememi yapıp kredi kartımı kapatırım böyle saçma bir şeyi İş bankasına yakıştıramıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tuğçe 03 Haziran 18:21

Sitenizden de talebimi ilettim hala dönen veya ilgilenem hiç kimse yok maalesef

İş Bankası Logo İş Bankası 02 Haziran 00:33

Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler