13 Aralık 2018
Yorum Yap
#11297598

İş Bankası Kart Yenileme Soyadı Yanlışlığı!

İş Bankası hesap kartım ve Maximum kredi kartım kullanım süresi dolduğu için otomatik olarak banka tarafından yenilenmiş ve yeni kartlar tarafıma iletilmiştir. Ancak banka sisteminde soyadı değişikliğimi bildirdiğim halde yeni gelen kartlarım eski soyadımla tarafıma düzenlemiştir. Banka ile iletişime geçtiğimde doğru soyadımla tekrar gönderilmesini talep ettim. Ancak bunu yapamadıklarını bildirdiler.


Kuryeye kart üzerinde soyadım zarfın üzerindeki gibi değil diyerek geri vermek istedim kurye alamayacağını belirtti. Bankanın sisteminde soyadım doğru göründüğü halde kartlarımda yazan soyad hatalı ve bu sorunu çözemiyorum. Banka müşteri hizmetleri de bu konuda bana yardımcı olamıyor.

Gizem Gizem 93 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • İş Bankası Temsilcisi13 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

Ziyaretçi Yorumları