30 Nisan 2016

İş Bankası Kart Aidatı İtirazımı Kabul Etmedi!

Kızım adına kayıtlı ek kartın bugün gelen hesap özetinde gördüğüm 27 TL'lik üyelik aidatı için söz konusu bankaya iptali için mail attım, gelen cevap 20 sene önce imzaladığım sözleşmede üyelik aidatının alınması konusunun tebliğ edildiği bildirilmiştir.


Halbuki 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 6. maddesi gereğince, bu sözleşmenin 6. maddeden belirtilen hükümler çerçevesinde yeniden tanzim edilip imzalatılması gerekmekte iken bugüne kadar bir bu da yapılmamıştır.


Konuyla ilgili müşteri hizmetlerini arayıp söz konusu ek kartımın iptali için bugün başvuruda bulundum. 27 TL'lik rakam için Tüketici Hakem Heyeti'ni meşgul etmeye değmez.

Ahmet 159 Okunma

Cevaplar

  • İş Bankası Temsilcisi30 Nisan 2016

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine Bankamız sisteminde kayıtlı iletişim kanalları üzerinden en kısa sürede bilgi verilecektir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri ,istek ve şikayetlerinizi Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası A.Ş. Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön